(R)ewolucja NFT | Kilka faktów o tokenach niewymienialnych, o których mogłeś nie mieć pojęcia

Skąd tak naprawdę wzięły się tokeny niewymienialne (NFT)? Jak to wszystko się zaczęło? Jak wyglądał pierwszy NFT? Czy można tworzyć NFT na Bitcoinie?

„Wynalezienie” NFT

Pierwszy token niewymienialny w historii ujrzał światło dzienne 3 maja 2014 r. za sprawą Kevina McCoya i Anila Dasha, Został zaprezentowany na żywo podczas konferencji Seven on Seven w New Museum w Nowym Jorku. Był to pierwszy eksperyment NFT powiązany z unikalnym dziełem sztuki, stworzony za pomocą metadanych on-chain blockchaina Namecoin.

pierwszy NFT

Rok 2012: „Kolorowe monety” (Colored Coins)

„Kolorowe monety” zostały stworzone jako sposób na emisję i transfer aktywów na blockchainie Bitcoina. Kolorowa moneta mogła być wyemitowana, aby reprezentować dosłownie wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy: akcje, obligacje, towary, nieruchomości, waluty fiducjarne, a nawet inne kryptowaluty.

Pomyśl o każdym bitcoinie (właściwie o każdym satoshi) jako o miliardach identycznych pustych kartek papieru. Wszystkie te arkusze są tworzone przez sieć Bitcoin w ramach jej weryfikacji. Po utworzeniu każdy arkusz jest pusty i reprezentuje wyłącznie samego siebie.

Przed zmianą programistyczną dokonaną 19 kwietnia 2014 r. każda próba dodania lub „zapisania” dodatkowych informacji w tak rozumianych dokumentach spowodowałaby określone problemy. Aby je obejść, użytkownicy zaczęli dodawać dodatkowe bity danych do transakcji, aby uwzględnić w nich dodatkowe informacje. Społeczność uznała to za zanieczyszczenie łańcucha bloków. Dodano zatem funkcję, która umożliwiała umieszczenie w bitcoinie informacji, czyniąc go jednocześnie niewydanym. Okazało się, że „kolorowe monety” stały się faktem, można było je przenosić, a właściciel monety stawał się również właścicielem zasobu reprezentowanego przez monetę.

colored coins bitcoin
źródło: link

Dzięki tym możliwościom, jakaś firma mogła – dosłownie w kilka minut – zrobić IPO i to praktycznie za darmo. Dzięki ChromaWallet mogłą tworzyć i emitować swoje udziały, które następnie mogły być swobodnie wymieniane na łańcuchu bloków Bitcoin, natychmiastowo, globalnie i przy minimalnych opłatach.

„Kolorowe monety” miały stanowić początek Bitcoina 2.0. Koncept był jednak ograniczony problemem, który opierał się na reprezentowaniu tylko tych wartości, które uzyskały zgodę wszystkich uczestników sieci. Jeśli więc 5 osób początkowo zgadzało się, że 10 kolorowych monet reprezentuje 10 samochodów, ale jedna z nich rezygnowała ze wsparcia takiej proporcji, cały system tracił moc. Innym powodem niepowodzenia Colored Coins okazało się stworzenie blockchaina Ethereum i idąca za tym masowa adopcja tokenów ERC-20. Bardzo szybko okazało się, że Ethereum było lepszym rozwiązaniem do takich celów.

Nie przekreśliło to jednak osiągnięć, jakie na polu NFT osiągnęła sieć Bitcoina. To, co udało się zapoczątkować deweloperom sieci króla kryptowalut, dało początek nowym eksperymentom i nowym badaniom.

„Bitcoin zawsze miał możliwość tworzenia smart kontraktów. Bitcoin to programowalny pieniądz, więc zawsze można było wymagać wielu podpisów, na przykład w transakcji, lub wymagać, aby przed zainicjowaniem transakcji minęła określona ilość czasu lub określona data. W środowisku deweloperskim Bitcoina najważniejsze jest przede wszystkim to, aby środowisko było bezpieczne i stabilne. Zaletą tego jest to, że Bitcoin nigdy nie doświadczył włamania na poziomie protokołu podstawowego. Widzieliśmy również bardzo ograniczone downtime’y. I oczywiście ma to kluczowe znaczenie, gdy mówimy o technologii finansowej, która reprezentację wartości liczonej w miliardach dolarów.” – Alyse Killeen

W kontekście rzeczy, które tak naprawdę potrafi Bitcoin, inspirujący może okazać się dla Ciebie tekst DeFi, NFT, stablecoiny na Bitcoinie | Wyślij ten artykuł do wszystkich altcoinowców i hejterów…

Rok 2014: Counterparty

Po porażce Kolorowych Monet ludzie zyskali przekonanie, że Bitcoin nie jest przeznaczony do takich celów. Pojawienie się nowej technologii było tylko kwestią czasu. W 2014 r. Robert Dermody, Adam Krellenstein i Evan Wagner założyli Counterparty, platformę finansową typu peer-to-peer i rozproszony protokół internetowy o otwartym kodzie źródłowym zbudowany na łańcuchu bloków Bitcoin. Zrodziło się kilka nowych eksperymentów i projektów. Zdecentralizowana giełda Counterparty uruchomiła swoją natywną walutę, XCP. Platforma oferowała wiele różnych projektów i aktywów, w tym grę karcianą i handel memami.

counterparty


Rok 2015: Spells of Genesis na Counterparty

Spells of Genesis (SoG) to pierwsza gra mobilna oparta na technologii blockchain, jaka kiedykolwiek powstała. W 2015 roku wydali jeden z pierwszych tokenizowanych przedmiotów kolekcjonerskich, które można było wykorzystać w ich grze. Był to też pierwszy projekt, który przeprowadził ICO. W ich grze pojawiła się natywna waluta cyfrowa o nazwie BitCrystals.

spells of genesis


Rok 2016: Force of Will

Tradingowa gra karciana na Counterparty, wydana w sierpniu 2016 r. Counterparty współpracował z Force of Will, aby wprowadzić swoje karty na platformę Counterparty. Gra odniosła ogromny sukces w Ameryce Północnej. Force of Will uruchomiła również swój token „WILLCOIN”. To było coś nowego, co dało impuls dla nowych przypadków użycia NFT.

force of will

Rok 2016: Rare Pepes

Jak już zostało wspomniane, na Counteroparty ludzie zaczęli handlować memami. Były one emitowane jako aktywa na platformie. We wrześniu 2016 r. pierwszy „egzemplarz” Rare Pepes został wybity w bloku 428919 na Bitcoin, poprzedzając popularne NFT oparte na Ethereum. Ludzie poczuli wówczas po raz pierwszy smak sztuki cyfrowej pomimo tego, że były to tylko memy. Stało się to ogromnym impulsem dla Counterparty, a także dla całej przestrzeni NFT.

rare pepes

Zdobycie popularności Ethereum na początku 2017 r., blockchainu, który może obsługiwać takie cyfrowe zasoby, zaowocowało w marcu tego roku wydaniem Peperium – zdecentralizowanego rynku memów i opartej na nich gry karcianej.

Czerwiec 2017: Cryptopunks

Jeden z ciekawszych i największych projektów NFT. CryptoPunks to 10 000 unikalnych kolekcjonerskich postaci przechowywanych w blockchainie Ethereum. Są to zabawne, pop-artowe awatary stylizowane na punków płci męskiej i żeńskiej o wymiarach 24 × 24 pikseli, wygenerowane algorytmicznie i stokenizowane. Kolekcję stworzyło dwóch kanadyjskich programistów: Matt Hall i John Watkinson.

cryptopunks

28 sierpnia 2021 r. łączny wolumen sprzedaży kolekcji CryptoPunks przekroczył granicę 1 miliarda dolarów. Był to drugi projekt NFT po Axie Infinity, który osiągnął ten kamień milowy.

CryptoPunki położyły podwaliny pod boom na NFT. Obecnie są często używane jako symbol statusu w społecznościach NFT ze względu na ich rzadkość i ekskluzywność. Może trudno w to uwierzyć, ale w 2017 roku można było dostać je za darmo.

Najrzadszym CryptoPunkiem jest token z serii Alien o numerze 7523. Jest to jednocześnie nadroższy CryptoPunk, jaki kiedykolwiek sprzedano. Szczęśliwym nabywcą stał się miliarder Shalom Mechenzie, który kupił go w czerwcu 2021 r. na aukcji w Sothesby’s za kwotę 11,7 mln dolarów.

Może Cię zainteresować:


Październik 2017: CryptoKitties

CryptoKitties była pierwszą grą zbudowaną w sieci Ethereum. To wirtualna gra oparta na blockchain, która pozwala graczom kupować, sprzedawać, adoptować i hodować cyfrowe koty. Grę wypuściła kanadyjska firma Axiom Zen. Wersja alfa została wydana przez programistów podczas ETH Waterloo Hackathon, największego na świecie hackathonu ekosystemu Ethereum. Zespół CryptoKitties zdobył na nim pierwsze miejsce, a gra szybko stała się wirusowa.

cryptokitties

Projekt CryptoKitties został pierwotnie zbudowany na blockchainie Ethereum, ale jego rosnąca popularność ujawniła kilka problemów z tym blockchainem. Z tego powodu CryptoKitties zdecydowało się przejść na dedykowany blockchain Flow. Ten ruch umożliwił wprowadzenie do gry kilku nowych funkcji:

  • Projekty i animacje 3D,
  • Skalowalność, która umożliwiła korzystanie z sieci o wiele większej liczbie osób,
  • Możliwość free-to-play na bazie modelu konsensusu proof-of-stake.
  • Możliwość korzystania z NFT CryptoKitties w innych grach opartych na Flow.

Ewolucja: 2018 -2021

W latach 2018-2021 NFT powoli gruntowało się w świadomości społecznej. Zwłaszcza 2021 był rokiem, w którym przestrzeń NFT odnotowała ogromny boom.

W 2018 roku istniało już ponad 100 projektów NFT. Właśnie wtedy uruchomione zostały ogromne rynki tokenów niewymienialnych, takie jak Opensea i SuperRare.

21 marca 2019 r. miał miejsce pierwszy airdrop na dużą skalę na ether (Blockade), w ramach którego do portfeli użytkowników OG OpenSea na Ethereum zrzucono 6150 NFT.

Sierpień 2019, Rendar Gallery, pierwsza galeria street artu NFT w Metaverse.

Na nfttimeline znajdziesz bardzo dobrze przygotowaną i przedstawioną oś czasu ewolucji NFT.

Nie ulega wątpliwości, że prawdziwy ogień przyszedł do NFT wraz z Cryptokitties. Od tamtego czasu branża NFT rozwija się nadzwyczaj szybko i dynamicznie. Z roku na rok rośnie zarówno liczba projektów, jak i wartość rynku.

Co przyniesie 2022 r.? Zobaczymy. Rynek zdał się natomiast wyznaczyć już kierunki dalszego rozwoju. Zapoznasz się z nimi czytając artykuł pt. 11 obszarów, w których NFT będą zyskiwać zastosowanie.

***

Opracowano na podstawie:

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.