Spółki miningowe radzą sobie lepiej niż sam bitcoin
Akcje czterech notowanych na giełdzie firm wydobywających bitcoiny radzą sobie lepiej niż ich „chlebodawca” z kilku kluczowych powodów.
Jak mogliśmy przeczytać w jednej z ostatnich edycji biuletynu Deep Dive, RIOT, MARA, BITF i HUT rosły od początku 2020 roku szybciej niż bitcoin. Istnieje względem tego kilka kluczowych przesłanek. Jedną z nich jest to, że akcje notowane na giełdzie są często wyceniane za pomocą wielokrotności ich bieżących dochodów/przepływów pieniężnych.
Pod koniec ostatniego kwartału 2020 r. miner hash price zaczęła gwałtownie rosnąć. Tym samym nastąpił wzrost przychodów, a w konsekwencji szczyt kapitalizacji rynkowej publicznych spółek miningowych. Miner hash price jest określana ilościowo poprzez podzielenie hash rate sieci Bitcoin przez przychody górników (wyrażone w dolarach za terahasz).
Odkąd hash price osiągnęła najniższy poziom w październiku 2020 r., notowania akcji firm miningowych przewyższyły znacząco wyniki BTC. Hash price wzrosła w tym okresie o 400%:
Z analizy wyników notowanych na giełdzie firm miningowych w porównaniu z samym bitcoinem wynika, że ze względu na strukturę kapitałową ich działalności i modeli wycen charakterystycznych dla rynków akcji, górnicy mogą i prawdopodobnie będą osiągać lepsze wyniki niż bitcoin w okresach, gdy hash price znacząco rośnie.
Tak czy inaczej, przychody tych firm w kategoriach stricte bitcoinowych charakteryzują się raczej tendencją spadkową. Hash price denominowana w bitcoin programowo zbliża się do zera, a liczba nowo uwalnianych cyfrowych monet spada z każdym kolejnym halvingiem.
Do wydobycia pozostało już tylko 10% bitcoinów
Aktualne dane z platformy blockchain.com pokazują, że liczba bitcoinów znajdujących się w obiegu przekroczyła już 18,9 miliona. Oznacza to, że z maksymalnej podaży BTC do wydobycia pozostało już około 10%.
Maksymalna podaż BTC wynosi 21 milionów cyfrowych monet. Limit ten zapisany jest w kodzie źródłowym Bitcoina i respektowany przez węzły. Ta ograniczona liczba cyfrowej waluty ma kluczowe znaczenie dla jej ceny, wartości jako waluty i narzędzia inwestycyjnego.
Ponieważ łańcuch bloków Bitcoin uwalnia nowe BTC tylko jako nagrodę dla górników weryfikujących nowe bloki, wspomniany wyżej halving zapewnia, że wraz ze wzrostem całkowitej podaży w obiegu, wydobyta może być coraz mniejsza liczba bitcoinów. Aktualna stawka dla górnika, który wydobędzie nowy blok wynosi – od maja 2020 r. – 6,25 BTC za każdy nowy zweryfikowany blok. W wyniku kolejnego halvingu, który będzie miał miejsce w 2024 roku, wielkość tej nagrody spadnie do 3,125 BTC za blok.
Do 2040 r. nagroda za blok zostanie zmniejszona do mniej niż 0,2 BTC, a do zgarnięcia pozostanie tylko 80 000 bitcoinów. W chwili, gdy ostatnia moneta zostanie wydobyta, żaden nowy BTC nie wejdzie już do obiegu. Ten scenariusz ma zrealizować się około 2140 roku.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: