Chińscy górnicy bitcoin tracą dostęp do taniej energii elektrycznej

2 089

Według chińskiego serwisu informacyjnego Weixin, górnicy Bitcoin w Mongolii Wewnętrznej nie będą już otrzymywać dotowanej energii elektrycznej do prowadzenia działalności wydobywczej. Co z innymi regionami?

Koniec taniej energii elektrycznej dla bitcoinowych farm wydobywczych?

Naturalnie chłodny klimat północnych Chin, dostęp do taniej, zdolnej siły roboczej i polityka rządowa, m. in. dotowana energia elektryczna, od dawna wspierały rozwój przedsiębiorstw górniczych w regionie. Najwięksi górnicy Bitcoin, np. AntPool, którzy każdego roku generują setki milionów przychodów, mają w tym regionie swoje kopalnie i są częścią kohorty wydobywczej, która przyczynia się do ogromnego, 60% udziału Chin w całkowitym hash rate Bitcoina. Czy może się to wkrótce zmienić?„Chińska Mongolia Wewnętrzna wydała nagle 24 sierpnia regulacje nakazujące zniesienie preferencyjnych cen energii elektrycznej dla wydobycia kryptowalut”napisał chiński reporter Colin Wu. W swoim opracowaniu skupił się na przepisach dotyczących górnictwa i przemysłu.

„Gospodarka realna” a kopanie BTC | Co na to górnicy Bitcoin?

Posunięcie chińskich władz nastąpiło po tym, jak wyraziły one obawy dotyczące firm górniczych, które mają koncesje na otrzymywanie dotowanej energii elektrycznej. Głównym problemem był ogólny brak zachęty dla władz lokalnych i nieistniejące korzyści dla szerszych regionów mongolskich z tytułu wspierania przedsiębiorstw górniczych.

„[Górnictwo] nie ma nic wspólnego z gospodarką realną”, napisano w zeszłym roku w raporcie.

Wu dodał, że ruch spowoduje wzrost cen energii elektrycznej dla górników o ponad 33%. Górnicy Bitcoin podobno martwią się, że w przypadku Xinjiang – pobliskiego górzystego regionu w północno-zachodnich Chinach – będzie podobnie.

Co najmniej 21 przedsiębiorstw wydobywczych zostanie dotkniętych nowymi przepisami, w tym niektórzy z „największych graczy” – czytamy w raporcie. Wu dodał jednak, że problem dotyczy „nie wszystkich firm” działających w regionie. Nie ujawnił jednak konkretnych nazw.Wydobywanie bitcoinów jest przedsięwzięciem, które boryka się z wysokimi kosztami konfiguracji i zmieniającymi się regulacjami ze strony rządzących.

Dla górników w Mongolii Wewnętrznej ta narracja stała się teraz jeszcze trudniejsza. Wzrost stawek za energię elektryczną oznacza bezpośrednie uderzenie w rentowność. Czy dla reszty świata pole gry w tym zakresie stanie się teraz znacznie bardziej wyrównane?


Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz odcinek wprowadzający:

Komentarze