Logo Bitcoina: kto je stworzył i jaką ma historię?

Logo Bitcoina to coś więcej niż tylko emblemat najstarszej i najbardziej rozpoznawalnej kryptowaluty. To symbol rewolucji cyfrowej i monetarnej, reprezentujący decentralizację, wolność finansową i rękawicę rzuconą tradycyjnym systemom finansowym. Na przestrzeni lat wizualizacja BTC przeszła liczne transformacje, odzwierciedlając dynamiczny charakter samej kryptowaluty. Oto krótka epizod z historii Bitcoina:

Logo Bitcoina to także dziecko Satoshiego Nakamoto

Kiedy legendarny, anonimowy deweloper (lub grupa deweloperów) pod pseudonimem Satoshi Nakamoto przedstawił(/-li) Bitcoina światu w 2009 roku publikując pierwszy Whitepaper, logo z nim związane było bardzo proste, wręcz minimalistyczne. Przedstawiało ono zwyczajną, złotą monetę z literami „BC” wkomponowanymi w jej wnętrze. Projekt ten miał symbolizować aspiracje pierwszej kryptowaluty do stania się „cyfrowym złotem”. Koncepcja błyszczącej monety starała się uchwycić istotę wartości, trwałości i wiarygodności nowego pieniądza.

Logo Bitcoina autorstwa Satoshiego Nakamoto

Pierwsze ewolucje

24 lutego 2010 roku Nakamoto, biorąc sobie do serca uwagi społeczności forum bitcointalk, zaproponował nieco zmienione logo. W nowym projekcie litery „BC” zostały zastąpione pogrubionym symbolem „₿” umieszczonym w solidnej, złotej monecie. Był to unikalny znak, niebędący częścią standardowego zestawu alfanumerycznego, wskazujący na wyjątkowe miejsce Bitcoina w świecie finansów.

Źródło: bitcointalks

Satoshi następnie ulepszył ten projekt w oparciu o komentarze społeczności i hojnie udostępniał ilustracje w domenie publicznej.

Źródło: bitcointalks

Finałowe szlify

1 listopada 2010 r. logo Bitcoina przeszło kolejną, finałową już transformację, tym razem dzięki uprzejmości członka społeczności bitcointalk o imieniu bitboy (nie mylić z youtuberem BitBoy Crypto). Czerpiąc inspirację ze złotej monety Satoshiego, bitboy postanowił wydestylować projekt do samej jego istoty. Zastąpił złotą monetę jasnopomarańczowym okręgiem, nadając jej współczesny i cyfrowy charakter. Znak „₿” został przechylony o 14% zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dodając projektowi dynamiki. Projekt ten, dzięki swojej prostocie, skuteczności i poparciu społeczności, stał się oficjalnym logo Bitcoina, rozpoznawalnym już na całym świecie.

Zobacz też: Michael Saylor wchodzi va banque: MicroStrategy sprzedaje akcje by dokupić jeszcze więcej BTC

Co symbolizuje logo Bitcoina

Współczesne logo Bitcoina zawiera w sobie kilka motywów:

Pomarańczowy kolor: Wybór jasnego pomarańczowego odcienia podkreśla żywiołowość, energię i zerwanie z tradycyjnymi kolorami walut.

Okrągły design: Okręgi są często kojarzone z cyklami, ciągłością i całością. Można to interpretować jako ukłon w stronę globalnej i nieskończonej natury sieci Bitcoin.

Pochylone „₿”: Ten wybór projektowy nadaje logo poczucie ruchu i ewolucji, trafnie reprezentując ciągły wzrost i zmianę kryptowaluty.

Podsumowując, logo Bitcoina to także dziecko Satoshiego Nakamoto, zaktualizowane dzięki uwagom społeczności forum bitcointalk oraz finałowym szlifom użytkownika o pseudonimie bitboy. Co ciekawe, wizualizacja największej kryptowaluty przeszła identyczną drogę co powszechnie stosowane przez marki logotypy: najpierw dopracowywano symbole pod kątem graficznym, dominowały wypukłe, barokowe wręcz kształty. Następnie doszło do etapu „wielkiego spłaszczania”, gdzie wszystkie loga stały się jednakowo minimalistyczne, płaskie, co miało sugerować „prostotę i profesjonalizm”.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze