Michael Saylor wchodzi va banque: MicroStrategy sprzedaje akcje by dokupić jeszcze więcej BTC

MicroStrategy, spółka którą zarządza znany maksymalista BTC Michael Saylor, ogłosiła właśnie plany sprzedaży akcji zwykłych klasy A o wartości 750 milionów dolarów w celu zwiększenia swojej i tak już ogromnej ekspozycji na Bitcoin. To kolejny etap ich zaangażowania w najpopularniejszą i najstarszą kryptowalutę na świecie. Saylor wchodzi va banque i bynajmniej nie ogląda się za siebie.

Michael Saylor na przypale, albo wcale

W drugim kwartale 2023 roku spółka MicroStrategy zanotowała rekordowy dochód netto w wysokości 22,2 miliona dolarów, co stanowi imponujący podskok w porównaniu do ubiegłorocznej straty księgowej w wysokości aż 1,1 miliarda dolarów. Zasadniczo dysproporcja w wynikach wynika w przypadku firmy Saylora z jednego głównego powodu: jej zasobów bitcoinów, które w tym samym czasie odbiły z minimów na poziomie ok. 16k USD za sztukę aż do 32k dolarów w środku lata.

Spółka nie jest usatysfakcjonowana wynikiem i bynajmniej nie zamierza zwalniać tempa w inwestowaniu w Bitcoina; dopiero co wpadła informacja o zakupie dodatkowych 467 BTC za 14,4 miliona dolarów w lipcu. Ogółem firma posiada na swoich kontach 152 800 szt BTC o wartości aż 4,53 miliarda dolarów na dzień 31 lipca 2023 r. To czyni już MicroStrategy największym korporacyjnym posiadaczem bitcoinów na świecie.

Andrew Kang, dyrektor finansowy MicroStrategy, skomentował ten śmiały krok, mówiąc: „Skutecznie pozyskaliśmy kapitał poprzez nasze działania na rynku akcji i wykorzystaliśmy gotówkę z działalności operacyjnej aby nadal zwiększać sumę BTC na naszym bilansie. Osiągnęliśmy ten wynik na tle obiecującego, rosnącego zainteresowania instytucjonalnego, postępów w zakresie przejrzystości rachunkowości i rosnącej klarowności regulacyjnej dla Bitcoina”.

Co ciekawe, akcje MicroStrategy odnotowały znacznie lepsze wyniki niż sam Bitcoin, osiągając 200% wzrostu od początku bieżącego roku. W tym samym okresie para BTC/USD zanotowała „jedynie” osiemdziesięcioprocentową aprecjację, co wskazuje, że strategia oferowania inwestorom pośredniej ekspozycji na najstarszą kryptowalutę przynosi owocne skutki.

Zobacz też: Bitcoin poniżej 30k krótkoterminową korektą? Rynek opcji podpowiada dalszą trajektorię BTC

MicroStrategy chce jeszcze więcej bitcoinów

W niedawnym zgłoszeniu do amerykańskiego regulatora rynku czyli Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), firma przedstawiła zamiar sprzedaży swoich własnych akcji, co ma przynieść jej 750 milionów dolarów przychodu. Planuje ona wykorzystać uzyskane środki na zakup większej ilości BTC oraz sfinansowanie innych ważnych wydatków operacyjnych.

Nie wszystkim się to podoba. Niektórzy inwestorzy na rynku akcji wypowiadają się cynicznie o całej inicjatywie:

Decyzje firmy Michaela Saylora mają spore znaczenie dla całego sektora kryptowalut, ponieważ spółka jest kluczowym graczem w sektorze korporacyjnym, a ich śmiałe zaangażowanie w najstarszą kryptowalutę może wzbudzać zaufanie innych inwestorów instytucjonalnych do całego rynku.

Kurs akcji MicroStrategy odnotowuje korektę po ostatnich wzrostach i zakończyła handel z ceną 405 USD na dzień powstawania tego artykułu.

Źródło: stooq.pl

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze