Bitcoin poniżej 30k krótkoterminową korektą? Rynek opcji podpowiada dalszą trajektorię BTC

Bitcoin porusza się w ostatnim czasie w kanale konsolidacyjnym i nabiera oddechu po znacznych wzrostach. Traderzy opcji i eksperci branżowi uważają jednak, że niedawny spadek poniżej kluczowego poziomu 30 000 USD jest prawdopodobnie tylko krótkoterminową korektą w ogólnym trendzie wzrostowym.

Bitcoin spada? To nie kryzys, to korekta

Według danych z rynku handlu instrumentami pochodnymi i opcjami, uczestnicy rynku nie wydają się oczekiwać, że cena pozostanie poniżej poziomu cenowego 30 000 USD przez dłuższy czas. Rachel Lin, CEO SynFutures, zdecentralizowanej giełdy instrumentów pochodnych, wyraziła ów sentyment w piątkowym komentarzu, podkreślając wyraźny brak chęci do sprzedaży opcji typu call o wartości 30 000 USD przez niedźwiedzich traderów.

„Brak znaczącej aktywności sprzedażowej wokół poziomu 30 000 USD sugeruje, że wielu traderów nie przewiduje przekształcenia go w znaczący punkt oporu w najbliższym czasie” – powiedziała Lin. „Biorąc pod uwagę silny trend wzrostowy, którego Bitcoin doświadczył w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, rozsądne jest interpretowanie tego spadku jako krótkoterminowej korekty, a nie jako niedźwiedziego odwrócenia”.

Przez prawie cały lipiec Bitcoin był notowany powyżej 30 000 USD, dobijając prawie do historycznego oporu na poziomu 31.800 USD na początku tego miesiąca. Pozytywne katalizatory wzrostów, takie jak wniosek BlackRock o wydanie zgody na spotowy fundusz Bitcoin ETF i częściowo korzystne orzeczenie amerykańskiego sądu w sprawie Ripple (XRP), przyczyniły się do gwałtownego polepszenia nastrojów wśród inwestorów. Jednak trend wzrostowy tymczasowo stracił impet, a cena Bitcoina spadła poniżej 29 000 USD, po czym nieznacznie odbiła do około 29 350 USD na moment pisania tego tekstu.

Źródło: CMC

Zobacz też: Cena Bitcoina i Ethereum w konsolidacji. Rynek się niecierpliwi, ile poczekamy na rozstrzygnięcie?

Ping pong od wsparcia do oporu

Dane wskazują również na „silny opór” tworzący się na poziomie cenowym 31 000 USD w oparciu o tzw. open interest na rynku opcji. Wskaźnik ten ilustruje całkowitą liczbę pozostających w obrocie kontraktów opcyjnych, a jego wysoka wartość dla opcji kupna o wartości 31 000 USD sugeruje, że wielu traderów spodziewa się, że poziom ten będzie stanowił opór, jeżeli tylko cena Bitcoina odbije na północ.

Także singapurski dostawca usług kryptograficznych Matrixport tłumaczy inwestorom, że w danym momencie lepiej jest pozostać ostrożnymi optymistami. Firma sugeruje uczestnikom rynku rozważenie sprzedaży swoich bitcoinów na rynku spot i zamiast tego zakup opcji kupna w celu optymalizacji stopy zwrotu w czasue, gdy zmienność na rynku jest stosunkowo niska.

Opcje, jako pochodne instrumenty finansowe, pozwalają inwestorom na zakup (opcja kupna lub call) lub sprzedaż (opcja sprzedaży lub put) aktywów bazowych (jak akcje) po z góry określonej cenie w przyszłości. Inwestujący w BTC wykorzystują opcje kupna do lewarowania swoich byczych zakładów na przyszłą cenę kryptowaluty.

Zastrzeżenie: powyższy tekst ma charakter informacyjny i nie stanowi porady inwestycyjnej w rozumieniu polskiego prawa.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze