Kolejny gracz dołącza do wyścigu o Bitcoin ETF! Ale tym razem ma inny pomysł i strategię. O co chodzi?

Firma zarządzająca kryptowalutowymi aktywami, Hashdex, dołączyła do konkurencji o miejsce na rynku amerykańskiego giełdowego funduszu ETF opartego na Bitcoinie. Firma złożyła wniosek do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o zatwierdzenie Bitcoin futures ETF.

Hashdex to firma zajmująca się zarządzaniem aktywami kryptowalutowymi, a także tworzeniem indeksów i produktów inwestycyjnych związanych z rynkiem kryptowalut. Ich działalność skupia się na łączeniu tradycyjnych instrumentów finansowych z nowoczesnymi technologiami blockchain i kryptowalutami.

ETF-y to fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie. Ich wartość pochodzi od bazowej koszyka aktywów, takich jak akcje, obligacje, surowce i inne instrumenty finansowe. Podobnie, Bitcoin ETF śledzi wartość BTC i jest notowany na tradycyjnych giełdach papierów wartościowych, a nie na giełdach kryptowalutowych.

Podejście Hashdex różni się od niedawnych wniosków. Zamiast opieraniu się na danych z monitoringu Coinbase, zamierza nabywać spot Bitcoin z giełd fizycznych w obrębie rynku CME. Zgodnie z wnioskiem złożonym przez NYSE Arca w SEC, Hashdex planuje uwzględnić spot Bitcoin w swoim Bitcoin futures ETF. Dodatkowo twórcy planunją zmienić nazwę i symbol, zmieniając go na Hashdex Bitcoin ETF.

Zobacz też: Bitcoin spada, a górnicy kopią jeszcze więcej! Analizujemy dane on-chain.

Czy taki Bitcoin ETF ma większe szanse powodzenia?

Niektórzy eksperci zareagowali na unikalny wniosek Hashdex dotyczący Bitcoin ETF. James Seyffart, analityk z Bloomberg, zauważył, że strategia obejmuje wyłącznie transakcje wymiany pozycji związanych. Oznacza to wymianę kontraktów futures na równoważne narażenie na rynku spot, zamiast bezpośrednich zakupów gotówkowych na giełdach. Przewiduje on też większe prawdopodobieństwo zatwierdzenia przez SEC. Głównie biorąc pod uwagę presję z jaką spotyka się Gary Gensler wynikającą z procesu Grayscale, złożenia futures na Ethereum oraz włączenia umowy o udostępnianiu danych z monitoringu Coinbase przez BlackRock.

ETF
James Seyffart. Źródło: Linkedin

Inni specjaliści, w tym Nate Geraci, prezes The ETF Store, inwestor Alistair Milne i prawnik finansowy Scott Johnsson, zareagowali na unikalny wniosek Hashdex dotyczący funduszu Bitcoin. Uważają, że może to złagodzić pewne obawy SEC dotyczące manipulacji rynkiem Bitcoin i płynności. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz jej przewodniczący, Gary Gensler, nie skomentowali jeszcze wniosków dotyczących spot Bitcoin, napływu podobnych wniosków na Ethereum ani potencjalnego zatwierdzenia spot Bitcoin E T F w tym roku.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze