Bitcoin spada, a górnicy kopią jeszcze więcej! Analizujemy dane on-chain.

Trudność wydobycia BTC wzrasta o 6% osiągając nowy szczyt. Górnicy wydają się ignorować spadek ceny Bitcoin i działają w najlepsze. 

Podstawowe wskaźniki sieci BTC są w tym tygodniu niechętne do podążania za niedźwiedzią akcją cenową BTC. Najnowsze dane z blockchaina potwierdzają, że trudność wydobycia osiągnęła nowe wszechczasowe rekordy, a moc obliczeniowa nie jest daleko w tyle.

bitcoin
Wykresy zmian trudności wydobycia BTC. Źródło: btc.com

Trudność wydobycia Bitcoin to parametr, który określa, jak trudne jest rozwiązanie matematycznego zadania (nazywanego dowodem pracy lub „proof of work”), które musi zostać wykonane przez górników, aby dodać nowy blok do blockchaina Bitcoina. Wzrost trudności wydobycia oznacza, że górnicy potrzebują więcej mocy obliczeniowej i energii elektrycznej, aby rozwiązać zadanie i uzyskać nowy blok. Jest to mechanizm, który pomaga utrzymać średni czas między blokami na poziomie około 10 minut. To z kolei wpływa na stabilność i bezpieczeństwo sieci Bitcoin. W skrócie, trudność wydobycia Bitcoin reguluje tempo, w jakim nowe bloki są dodawane do blockchaina. Ma to zapewnić stabilność, bezpieczeństwo i przewidywalność sieci.

Pomimo że cena Bitcoina spadła o 10% w zeszłym tygodniu, górnicy zdają się nie wątpić w BTC. Przy ostatniej aktualizacji sieciowej (co dwutygodniowe automatyczne dostosowywanie) 22 sierpnia, trudność wzrosła o 6,17%. Jest to rekordowy stopień trudności w historii kryptowaluty. Również oznaczało to szósty największy wzrost trudności Bitcoina w 2023 roku.

btc
Wykaz ostatnich 5 aktualizacji trudności BTC. Źródło: btc.com

Trajektoria wzrostowa trudności wydobycia BTC sugeruje, że górnicy nie mają jeszcze problemów z rentownością.

Zobacz też: Unikasz podatków? Przejmiemy Twoje kryptowaluty! Władze tego miasta mają sprawdzony sposób na skuteczne ściąganie podatków!

Moc obliczeniowa Bitcoin również na rekordowych wartościach

Podobna historia dotyczy mocy obliczeniowej – szacowanego wdrożenia mocy obliczeniowej przez górników na łańcuchu bloków Bitcoina. Chociaż jest ona niemożliwa do dokładnego obliczenia, moc obliczeniowa już teraz rywalizuje z obecnymi rekordami wynoszącymi ponad 400 eksahashów na sekundę (EH/s).

btc
Wykres szacowanej mocy obliczeniowej Bitcoina. Źródło: Glassnode

Współtwórca platformy analitycznej na łańcuchu bloków CryptoQuant, odniósł się do wysokiej pewności co do bezpieczeństwa i niezawodności wśród uczestników sieci zarówno Bitcoina, jak i największej alternatywnej kryptowaluty – Ethereum.

Ostatnio ceny BTC i ETH spadły o -10%. Niemniej jednak bezpieczeństwo i niezawodność sieci wzrosły. Po pierwsze, moc obliczeniowa Bitcoina (SMA 14) pokazuje wyższe wartości podczas tego spadku, co oznacza, że górnicy są bardziej aktywni w kopaniu BTC. Po drugie, stopa stawek ETH (%) pokazuje, że mimo spadku ceny, więcej ETH pozostało w stakingu.

Oznacza to, że inwestorzy mają dużą pewność co do bezpieczeństwa i niezawodności sieci BTC i ETH. Fakt, że cena spadła pomimo wzrostu wartości wewnętrznej obu aktywów, oznacza że są one niedoszacowane i można rozważyć aktywne ich gromadzenie.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze