Unikasz podatków? Przejmiemy Twoje kryptowaluty! Władze tego miasta mają sprawdzony pomysł na skuteczne ściąganie podatków.

Miasto Cheongju w Korei Południowej zamierza skonfiskować kryptowaluty od lokalnych mieszkańców, którzy nie uregulowali swoich podatków. 

Władze Cheongju poprosiły siedem południowokoreańskich giełd kryptowalut, w tym Upbit i Bithumb, o zbadanie tysięcy osób unikających płacenia podatków. Według lokalnej agencji informacyjnej Yonhap, władze miasta wydały polecenie platformom handlowym, aby zbadały aktywa kryptowalutowe swoich klientów. Chodzi aż o 8 520 użytkowników, którzy są dłużni co najmniej 1 milion wonów (około 3000 zł) w lokalnych podatkach. Po przeprowadzeniu dochodzenia, władze Cheongju planują skonfiskować kryptowaluty od osób unikających płacenia podatków.

kryptowaluty
Panorama Chengju. Źródło: https://www.wroclaw.pl

Dodatkowo według administracji miasta kryptowaluty coraz częściej są wykorzystywane do ukrywania majątku w Korei Południowej. Tym samym najnowsza inicjatywa ma na celu zapewnienie, że mieszkańcy Korei Południowej, którzy uniknęli swoich obowiązków podatkowych, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. W 2022 roku administracja Cheongju rzekomo wyegzekwowała zaległe podatki od 17 osób. Udało się to po otrzymaniu danych dotyczących około 16 000 inwestorów kryptowalutowych. Miasto ściągnęło w sumie 68 milionów wonów (około 210 000 złotych).

Zobacz też: Kolejny kraj banuje Telegram i TikTok! Dlaczego?

Konfiskowane kryptowaluty pomagają rządzącym

Konfiskaty kryptowalut związane z podatkami wzrosły w Korei Południowej w ostatnich latach. W 2022 i 2021 roku południowokoreański rząd skonfiskował aż 260 miliardów koreańskich wonów (ok 800 milionów złotych od unikających podatków. W 2021 roku administracja Seulu skonfiskowała kryptowaluty o wartości 25 miliardów wonów (około 77 milionów złotych) od osób prywatnych i szefów firm. Konfiskaty nastąpiły niedługo po tym, jak rząd Korei Południowej wprowadził przepisy umożliwiające regulatorom taką konfiskatę w 2021 roku.

Korea Południowa nie jest jedynym krajem, który konfiskuje kryptowaluty od osób unikających podatków. W zeszłym roku organ podatkowy Argentyny skonfiskował ponad 1000 portfeli kryptowalutowych należących do zalegających z podatkami mieszkańców tego kraju. Również Stany Zjednoczone praktykują konfiskaty kryptowalut od osób unikających płacenia podatków.

Czy taka będzie właśnie przyszłość kryptowalut? Czy posłużą jako narzędzie dla rządzących? Będzie to przeciwne z założeniami z jakimi powołano je do życia.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze