Obserwujemy bardzo wyraźny wzrost BTC do argentyńskiego peso. Dlaczego?

Cena Bitcoina skoczyła do nowego rekordowego poziomu w Argentynie po ogłoszeniu zwycięstwa Javiera Milei’ego w prawyborach prezydenckich kilka dni temu. Kandydat ten jest przychylny Bitcoinowi i innyk kryptowalutom. 1 BTC osiągnęło wartość 10,2 mln argentyńskich peso 14 sierpnia według danych z CoinGecko.

Opisywany poniedziałkowy skok. Źródło: CoinGecko

Podczas gdy globalne rynki kryptowalut przeżywają wyraźny spadek, niektóre części świata wciąż odnotowują nowe historyczne rekordy cen Bitcoina. W Argentynie Bitcoin zanotował gwałtowny wzrost w tym tygodniu, zyskując 21%. Była to zmiana z 8,4 mln do 10,2 mln ARS w ciągu niecałej godziny w poniedziałek (!). Jednocześnie Bitcoin stopniowo zyskuje na wartości w stosunku do ARS od końca 2022 roku. Według CoinGecko, od 17 sierpnia 2022 roku wzrósł o ponad 210% wobec argentyńskiego peso.

Po osiągnięciu nowego rekordowego maksimum, cena BTC w stosunku do ARS lekko spadła. Na ten moment Bitcoin handluje się po kursie 9,9 mln ARS. Stanowi to około 3% spadku w stosunku do poziomów wszech czasów.

Najnowszy wzrost Bitcoina w Argentynie jest przypisywany zwycięstwu w prawyborach prezydenckich kandydata przychylnego kryptowalutom, Javiera Milei’ego. Po wygraniu prawyborów z ponad 30% głosów, Milei jest teraz faworytem w wyborach ogólnych w Argentynie, które odbędą się w październiku.

Zobacz też: Przebudzenie starożytnego wieloryba po 13 latach! Ponad 1000 BTC zaczyna ruchy. O co chodzi?

BTC w stosunku do różnych walut

Jak wcześniej informowano, Milei chce zlikwidować bank centralny i przyjąć dolar amerykański jako walutę Argentyny. Kandydat na prezydenta uważa również, że Bitcoin stanowi reakcję przeciwko „oszustom banków centralnych”. Waluta fiat natomiast, według niego, pozwala politykom oszukiwać Argentyńczyków poprzez inflację.

btc
Javier Milei. Źródło: Reuters

Podczas gdy Bitcoin był niedawno na historycznych rekordowych poziomach w Argentynie, kryptowaluta ta spadała na globalnych rynkach. Od 14 sierpnia Bitcoin stracił 3,7% swojej wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. Tym samym spadł poniżej psychologicznego poziomu 29 000 dolarów 16 sierpnia 2023. Kryptowaluta stopniowo spadała w ciągu ostatnich 30 dni, tracąc niemal 5% w tym okresie.

Argentyna nie jest jedynym krajem, który widział historycznie najwyższe poziomy cen Bitcoina w obliczu ogromnej inflacji. Bitcoin również handlował blisko historycznych rekordów w krajach takich jak Turcja, która odnotowała wzrost inflacji do niemal 50% w lipcu 2023 roku. W lipcu Bitcoin wzrósł do najwyższego poziomu w stosunku do liry tureckiej, osiągając wartość 819 000 TRY za 1 BTC.

Może Cię zainteresować:

Komentarze