John McAfee aresztowany pod zarzutem malwersacji ICO i unikania płacenia podatków
Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił, że John McAfee został aresztowany w Hiszpanii i oczekuje na ekstradycję w związku z zarzutami unikania płacenia podatków. SEC również skierowała zarzuty pod adresem przedsiębiorcy. Dotyczą one oszustw związanych z reklamowaniem ICO, z którego McAfee „zaksięgował” – bagatela – 21 milionów dolarów.
McAfee | Oszustwa podatkowe i ukrywanie dochodów
Departament Sprawiedliwości odtajnił akt oskarżenia z 15 czerwca za uchylanie się od płacenia podatków, w którym zarzuca się, że McAfee ukrywał kryptowaluty i inne aktywa na kontach bankowych w imieniu innych. Jeśli zostanie skazany, grozi mu do 30 lat więzienia.
Krótko przed tym ogłoszeniem, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pozew cywilny w sądzie okręgowym Stanów Zjednoczonych przeciwko Johnowi McAfee. Stwierdziła, że nielegalnie zarabiał angażując się w promocję siedmiu projektów ICO. Chodzi o pozyskanie blisko 23 milionów dolarów przychodu.
Na chwilę publikacji tych rewelacji ani McAfee, ani jego prawnicy nie skomentowali sprawy.
Ile McAfee powinien zapłacić podatku od swoich dochodów z kryptowalut?
W akcie oskarżenia zarzuca się, że McAfee nie płacił podatków od 2014 do 2018 roku. Co więcej, pojawiają się zarzuty, że aby ukryć swoje zarobki, kierował dochody na konta kryptowalutowe ukrywając swoją tożsamość.
W pozwie cywilnym, w którym wymieniono również byłego dyrektora generalnego Team McAfee (i ochroniarza) Jimmy’ego Watsona, McAfee czerpał zyski z ośmiu ICO, nie ujawniając faktu otrzymania zapłaty.
Te siedem ICO „zebrało” 41 milionów dolarów. McAfee otrzymał z tego 11,6 miliona dolarów w BTC i ETH oraz 11,5 miliona dolarów w tokenach tychże projektów. Watson zarobił 316 000 dolarów za pomoc w reklamowaniu i „skalpowaniu” aktywów. Dokonywał szybkiej sprzedaży natychmiast po HYPE – stwierdza SEC.
Przedsiębiorca został zatem oskarżony o naruszenie sekcji 17 ustawy o papierach wartościowych (SA) i sekcji 10 ustawy o giełdzie papierów wartościowych (SEA). Według SEC, przedsiębiorca okłamał inwestorów, twierdząc, że płacą mu same projekty. Co więcej:
„McAfee fałszywie twierdził, że jest inwestorem i / lub doradcą technicznym, kiedy polecał kilka ICO, stwarzając wrażenie, że sprawdził te firmy, że korzystały z jego wiedzy technicznej i że był gotów zainwestować własne pieniądze.W rzeczywistości tweety McAfee były płatnymi promocjami udającymi bezstronne porady inwestycyjne ”.
Wyszło szydło z worka
„Aby wypłacić pieniądze, McAfee zachęcał inwestorów do kupowania aktywów sprzedawanych w niektórych ICO bez ujawniania, że jednocześnie próbował sprzedać własne udziały i zapłacił innemu zewnętrznemu promotorowi za reklamowanie tych aktywów”.
W pozwie nie wymieniono ICO, które miały miejsce między grudniem 2017 r. a początkiem 2018 r. Zawarto jednak ich opisy w następującym formacie:
- ICO-1 z grupy z siedzibą w Rumunii
- ICO-2 od brytyjskiej firmy działającej w Nigerii
- ICO-3 od firmy Belize działającej w Las Vegas
- ICO-4 od firmy z Atlanty
- ICO-5 od firmy z San Francisco
- ICO-6 od firmy z Miami
- ICO-7 od firmy z Wysp Dziewiczych działającej w Moskwie
- ICO-8 z brytyjskiej firmy
„Ekstrawaganckie posty McAfee (takie jak tweetowanie przewidywań na temat wzrostu cen BTC i obietnica„ zjedzenia mojego d ** k w telewizji krajowej ”, jeśli takie prognozy się nie sprawdzą) i wywiady na temat jego prognoz dotyczących BTC wywołały ogromny rozgłos, zwłaszcza wśród społeczności kryptowalutowej”.
Później, jak mówi SEC, pojawiły się projekty tokenów, a biznesmen był w stanie sprzedać swoje nowo odkryte wpływy projektom tokenów. Rezultatem były takie tweety:
Yes, there are 1,500+ coins now. And yes, most are jokes or outright scams. But among those coins are Ethereum, Monero, Litecoin and other proven winners. By implying Sether is a joke is a huge mistake. Go to sether.io and read it. You will see it is in the mold of a winner.
— John McAfee (@officialmcafee) December 22, 2017
Sprawa dopiero dostaje biegu
SEC zwróciła się do sądu o nakazanie oskarżonym „uwolnienia wszystkich nieuczciwie zdobytych zysków, które uzyskali w wyniku zarzucanych naruszeń wraz z odsetkami”. Pojawia się również apel o wystosowanie odpowiedniej kary pieniężnej. Pozew ma również na celu trwałe uniemożliwienie McAfee udziału w sprzedaży zasobów cyfrowych. W grę wchodzi również zakaz pełnienia funkcji dyrektora lub członka zarządu firmy oferującej aktywa cyfrowe.