Izraelskim władzom udało się przejąć kryptowaluty należące do terrorystów

Jak donosi Krajowe Biuro Zwalczania Finansowania Terroryzmu, organom Izraela udało się przejąć kryptowaluty o wartości milionów dolarów, które miały być przeznaczone na finansowanie terroryzmu.

Minister obrony Izraela Yoav Gallant poinformował o współpracy między izraelskimi ministerstwami obrony i sprawiedliwości oraz izraelskim wywiadem. W ramach zakończonej kilka dni temu operacji, w której użyto nowych technologii, przejęto kryptowaluty należące do organizacji terrorystycznej Hezbollah i irańskich Sił Quds.

Kryptowaluty i ich rekordowe przejęcie

– Było to jak dotąd największe przejęcie kryptowalut od tego typu grup. Skutecznie odcięliśmy przepływ funduszy terrorystycznych, który odbywał się tym kanałem – powiedział Gallant. – W ostatnich miesiącach opracowaliśmy w Krajowym Biurze ds. Zwalczania Finansowania Terroryzmu w Ministerstwie Obrony, we współpracy z podmiotami wywiadowczymi i egzekwującymi prawo, (…) nowe możliwości, które doprowadziły do bardzo znaczących osiągnięć również na tym froncie walki.

Gallant poinformował, że Hezbollah, Siły Quds i tzw. „elementy syryjskie” używały kryptowalut do pozyskiwania funduszy od stron trzecich, głównie kantorów, z którymi dokonywali nielegalnych transakcji.

Z danych firmy Chainalysis wynika, że w ramach przeprowadzonej operacji izraelskim władzom udało się przejąć środki finansowe o łącznej wartości 1,7 miliona dolarów. „Z dumą możemy powiedzieć, że narzędzia Chainalysis odegrały rolę w tym przełomowym osiągnięciu w zakresie bezpieczeństwa narodowego” – napisano w opublikowanym komunikacie.

Zobacz też: Rynkowy gigant inwestuje 3,5 mln dolarów w japoński startup Web3

Hamas i inne organizacje

Przypomnijmy, że w kwietniu br. Hamas poinformował, że nie będzie już przyjmować darowizn w kryptowalutach po „intensyfikacji wrogich działań przeciwko każdemu, kto próbuje wesprzeć ruch oporu za pomocą tej waluty”. Kilka dni później władzom Izraela udało się przejąć około 190 kont powiązanych z Państwem Islamskim i Hamasem.

Hamas (Muzułmański Ruch Oporu) to polityczno-militarna fundamentalistyczna organizacja palestyńska. Jego Kwatera Główna do 2012 roku znajdowała się w Damaszku, obecnie mieści się w Katarze. Hamas posiada też biura zagraniczne, które mieszczą lub mieściły się w Arabii Saudyjskiej, Iranie oraz Jordanii, przed wojną domową w Syrii posiadał też obozy szkoleniowe na obszarze Syrii i Libanu.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze