„Project Guardian”: znamy nowe szczegóły dotyczące przełomowego kryptowalutowego projektu!

26 czerwca br. japoński Urząd Nadzoru Usług Finansowych (FSA) poinformował o nawiązaniu współpracy z Urzędem Monetarnym Singapuru. Jej celem ma być pilotażowy test projektów kryptowalutowych w ramach inicjatywy „Project Guardian”.

„Project Guardian” to prowadzona przez singapurski podmiot inicjatywa, która ma na celu przetestowanie wykonalności zastosowań technologii cyfrowych, takich jak tokenizacja aktywów poprzez eksperymenty pilotażowe przy jednoczesnym zarządzaniu ryzykiem dla stabilności i integralności finansowej. „Obecne pilotaże branżowe obejmują stały dochód, wymianę walut oraz zarządzanie aktywami i majątkiem” – napisano w komunikacie.

W obecnej fazie projektu udział japońskiego Urzędu Nadzoru Usług Finansowych został ograniczony do roli obserwatora.

Czym jest „Project Guardian”?

Uruchomiony w maju 2022 r. projekt koncentruje się na czterech obszarach – otwartych i interoperacyjnych sieciach, kotwicach zaufania, tokenizacji aktywów i protokołach DeFi klasy instytucjonalnej. W jednym z godnych uwagi projektów z inicjatywy:

W ramach pierwszego pilotażowego projektu branżowego banki DBS, JP Morgan i SBI Digital Asset Holdings przeprowadziły transakcje walutowe i transakcje obligacjami rządowymi w oparciu o pule płynności składające się z tokenizowanych singapurskich rządowych papierów wartościowych, japońskich obligacji rządowych, jena japońskiego (JPY) i dolara singapurskiego (SGD). Ponadto z powodzeniem przeprowadzono transakcję walutową na żywo obejmującą tokenizowane depozyty JPY i SGD oraz przeprowadzono symulowane ćwiczenie obejmujące kupno i sprzedaż tokenizowanych obligacji rządowych.

W międzyczasie HSBC, Marketnode i UOB zakończyły pilotażowy test produktu o strukturze blockchain. Z kolei UBS bada emisję funduszy Variable Capital Company w sieciach aktywów cyfrowych.

Zobacz też: Izba Reprezentantów USA zakazała swym członkom korzystanie z tej nowoczesnej technologii

Co przyniesie przyszłość?

Zdaniem branżowych ekspertów audyt inteligentnych kontraktów będzie miał kluczowe znaczenie, ponieważ branża zmierza w kierunku programowalnych inteligentnych kontraktów, ale także biorąc pod uwagę ryzyko związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz anonimowe portfele, bank nie jest w pełni świadomy, z kim handluje.

„Project Guardian” nie jest pierwszą inicjatywą, w ramach której współpracują ze sobą japoński urząd finansowy i singapurski urząd monetarny. W 2017 r. organy regulacyjne działały wspólnie promując innowacje fintech na obu rynkach.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze