Idzie wiatr zmian. Sekretarz Skarbu USA ostrzeże Kongres przed kryptowalutami?

Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen jest gotowa ostrzec amerykański Kongres przed konkretnymi zagrożeniami, jakie kryptowaluty i stablecoiny stanowią dla stabilności finansowej kraju.

Wystąpienie Yellen przed Kongresem USA zostało zaplanowane na dzisiaj.

Czy czeka nas krytyka krypto?

Część uwag Yellen zostało podanych do publicznej wiadomości jeszcze przed jej wystąpieniem. Dotyczą one szerokiego zakresu zagrożeń dla systemu finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań i niepewności związanych z aktywami cyfrowymi – w tym stablecoinów – oraz zmiennością cen kryptoaktywów.

Znaczna część zeznań Yellen poświęcona ma byćwyzwaniom związanym z rozwijającym się sektorem aktywów cyfrowych/ Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych zwraca uwagę na konkretne zagrożenia, w tym potencjalne działania na platformach kryptowalutowych, słabe punkty wynikające ze zmienności cen kryptoaktywów oraz wyzwania regulacyjne stwarzane przez platformy działające poza ustalonymi ramami prawnymi. Yellen przyznaje wprost, że na dzień dzisiejszy istnieje pilna potrzeba kompleksowego nadzoru regulacyjnego nad aktywami cyfrowymi, w tym uchwalenia przepisów mających na celu regulację stablecoinów i rynku kasowego kryptoaktywów niezwiązanych z bezpieczeństwem.

Wielu obserwatorów rynku ma nadzieję, że dzisiejsze zeznania Yellen umożliwią kompeksowe stworzenie obrazu odpornej za zawirowania gospodarki amerykańskiej, na rzecz rozwoju której w ciągu ostatnich trzech lat podejmowano wiele inicjatyw.

Oczekuje się, że w swoim przemówieniu Yellen wspomni o znaczącym wzroście PKB i spadającej inflacji w Stanach Zjednoczonych. Sekretarz skarbu ma też zwrócić uwagę na takie czynniki jak stopniowo poprawiająca się sytuacja na rynku pracy, wzrost płac realnych oraz znaczny wzrost mediany zamożności gospodarstw domowych. Jak twierdzi Yellen, sukcesy te są wspierane przez silny i odporny system finansowy.

Zobacz też: Trwa wyścig z czasem. Tylko do końca lutego inwestujący w kryptowaluty mają czas na przejście na licencjonowane platformy

Kim jest Janet Yellen?

Janet Yellen jest amerykańską ekonomistką i politykiem. Urodziła się 13 sierpnia 1946 roku. W latach 2014-2018 pełniła funkcję przewodniczącej Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC), który zarządza polityką monetarną Stanów Zjednoczonych. Była pierwszą kobietą na stanowisku przewodniczącej Fedu. Przed objęciem stanowiska przewodniczącej FOMC od 2010 roku Yellen pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku. Wcześniej była prezesem Rezerwy Federalnej San Francisco.

Yellen została zaprzysiężona przez prezydenta Baracka Obamę na stanowisko Sekretarza Skarbu Stanów Zjednoczonych w dniu 26 stycznia 2021 roku, stając się pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii USA.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
To On
To On
17 dni temu

Gdzie przez Obamę w 2021…

1
0
Dodaj komentarzx