Binance „banuje” chińskiego juana!

16 930

Jedna z największych giełd kryptowalut na świecie ogłosiła, że z dniem 31 grudnia 2021 r. przestanie obsługiwać transakcje OTC z udziałem juanów dla użytkowników z Chin. Krótko po wydaniu oświadczenia na ten temat, cena BTC i większości rynku spadła.

Ogłaszając delisting par z udziałem chińskiego juana z rynku OTC, Binance zamierza wygaszać ten wymiar aktywności z deadline’m ustalonym na koniec 2021 roku. W opublikowanym dziś na blogu giełdy poście czytamy, że firma zamierza również przeanalizować aktywność wszystkich użytkowników swojej platformy. Jeśli ustali, że dany użytkownik znajduje się na terenie Chin kontynentalnych, przełączy jego konto w tryb „tylko wypłata”. Oznacza to, że użytkownicy z Chin będą mogli tylko zamykać pozycje i wypłacać środki z giełdy.

Co spowodowało taką decyzję?

Binance uzasadniło swoją decyzję skutkami trwającej od kilku miesięcy kampanii władz chińskich nastawionej na atak na branżę kryptowalut. Państwo Środka wznowiło w tym roku swoje wrogie stanowisko względem walut cyfrowych, najprawdopodobniej w obliczu zbliżającej się premiery cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). W odróżnieniu od działań, które Chiny prowadziły na tym polu w ubiegłych latach, tym razem posunęły się o krok dalej, zabraniając (we wrześniu 2021 roku) wszystkim lokalnym organizacjom podejmowania interakcji z jakimikolwiek podmiotami powiązanymi z przestrzenią aktywów cyfrowych.

W rezultacie powyższego, ponad 20 firm musiało wstrzymać bądź zakończyć swoją działalność operacyjną w Chinach, w tym duże giełdy, takie jak KuCoin i Huobi. Według popularnego chińskiego dziennikarza Colina Wu, najczęściej używana platforma mediów społecznościowych w Chinach – WeChat – zaczęła blokować wyszukiwanie platform do handlu aktywami cyfrowymi. Wu napisał na Twitterze, że „prawie wszystkie witryny i aplikacje w Chinach zablokowały lub niebawem zablokują giełdy kryptowalut”.

Jak zareagował rynek?

Podobnie, jak to miało miejsce w przypadku poprzednich „banów” Bitcoina w Chinach, ceny tokenów niektórych zdecentralizowanych giełd gwałtownie wzrosły. W odpowiedzi na dzisiejsze ogłoszenie Binance, większość rynku kryptowalut przybrała jednak barwę czerwieni. Po tym, jak kurs BTC/ USD zdołał sięgnąć powyżej 56 500 USD, gwałtowna reakcja niedźwiedzi zepchnęła go w dół o około 2000 USD. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji cena bitcoina utrzymuje się na poziomie 54 900 USD.

Może Cię zainteresować:

Komentarze