Ponad 11 mln USD w krypto dla ofiar trzęsień ziemi

Giełdy kryptowalut przekazały ponad 11 mln USD ofiarom trzęsień ziemi w Turcji i Syrii.

Giełdy kryptowalut zebrały miliony USD

Kilku giełdom kryptowalut wraz z organizacjami non-profit udało się zebrać ponad 11,5 miliona dolarów na pomoc ofiarom trzęsień ziemi, które nawiedziły Syrię i Turcję.

Platformy oferujące pomoc to BtcTurk, Binance, Bitmex, Bybit, Bitfinex, Bitget, Gate.io i Huobi Global. Według firmy analitycznej Blockchain Elliptic Hub udało im się zebrać łącznie 7,3 miliona dolarów.

Warto nadmienić, że platformy wymiany walut Kucoin, OKX, Crypto.com, Bitget i Gate.io przekazały po milionie tureckich lirów (53 000 USD). Ostatnia z wymienionych giełd uruchomiła dodatkowo kampanię darowizn niezamiennych tokenów (NFT) o nazwie Earthquake Recovery Donation NFT.

W międzyczasie Huobi przekazał 63 000 $ we współpracy z blockchainem Tron. Bitfinex wraz z Keet, Synonym i Tether przekazał 265 000 USD, a Bybit przesłał kolejne 100 000 USD.

Największe trzęsienie ziemi od lat

7 lutego o godzinie 4:17 rano pierwsze trzęsienie ziemi nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię. Odnotowano wtedy wstrząs o sile 7,8 stopnia w skali Richtera.

Dziewięć godzin po pierwszym trzęsieniu, którego epicentrum znajdowało się bardzo blisko miasta Gaziantep, wyjątkowo silny wstrząs wtórny – o sile 7,5 stopnia – miał miejsce zaledwie 100 kilometrów dalej.

Według oficjalnych źródeł w Turcji po trzęsieniach ziemi zawaliło się ponad 5600 budynków. Na moment pisania tego tekstu liczba zabitych wynosi ponad 25 tysięcy zabitych. Tysiące osób pozostaje zaginionych.

Tureckie organy regulacyjne wyraziły zgodę na przekazanie darowizn

Pomimo tego, że tureckie przepisy nadal są surowe w odniesieniu do kryptowalut, dzień po trzęsieniach ziemi turecka jednostka wywiadu finansowego MASAK dała zielone światło kampanii darowizn kryptowalut.

Turecka gwiazda rocka zebrała 3 mln usd w krypto

Kampania została ogłoszona przez turecką gwiazdę rocka, Haluka Leventa, założyciela AHBAP. Celebrytka zdecydował się na to po tym, jak 82% jego obserwujących na Twitterze zagłosowało w ankiecie internetowej, aby stworzył portfele darowizn w kryptowalutach.

Sieć Ethereum (ETH), portfele BNB Chain i Avalanche (AVAX) opublikowane przez artystę na Twitterze zebrały prawie 500 000 USD darowizn w ciągu godziny i prawie 3 miliony dolarów do końca dnia.

Komentarze