Ethereum traci ponad 20% z wyceny. Merge nic nie dał

Tylko w ciągu ostatnich 24 godz. Ethereum straciło 10% ze swojej wyceny i kosztuje obecnie nieco ponad 1320 dol. W ujęciu 7-dniowym jest jeszcze gorzej: spadek rzędu 24,03%.

Jeśli kupiliśmy Ethereum (ETH) trzy miesiące temu, możemy cieszyć się wzrostem na poziomie 26%. Ale jeśli zakupu dokonaliśmy miesiąc czy tydzień temu, to nie można mówić szczęściu – w ujęciu miesięcznym trzeba liczyć się ze stratą -23,60%, a w 7-dniowym aż -24%.

Wycena Ethereum – ostatnie 7 dni:

Czynniki makroekonomiczne odgrywają główną rolę

Choć za nami udana aktualizacja Merge, dzięki której Ethereum przeszło na algorytm proof-of-stake, inwestorzy nie mogli liczyć na pozytywną reakcję rynku. W świecie kryptowalut było to jedno z najważniejszych wydarzeń, ale znacznie większy wpływ na wyceny miały informacje o inflacji w USA.

Sprawdź: Stablecoin

Inflacja okazała się wyższa niż przewidywali analitycy i wynosi 8,3% r/r. Prognozy zakładały zaś odczyt na poziomie 8% r/r. Taki stan rzeczy sprawił, że niemal jasne stało się dalsze podnoszenie stóp procentowych i analitycy oczekują, że Fed wprowadzi podwyżkę o 75 punktów bazowych, a niektórzy nie wykluczają nawet takiej na poziomie 100 punktów.

Firma QCP Capital napisała w raporcie o rynku, że „chociaż trend inflacyjny osiągnął już szczyt i zmierza w dół, będzie to długa i kręta droga powrotna, a wahadło rynkowe będzie przechylać się w każdą stronę”. Jednocześnie autorzy raportu twierdzą, że rynek zareagował zbyt przesadnie na ostatnie doniesienia o inflacji i za bardzo odchylił się w stronę niedźwiedzią (czyli bessy).

Jednocześnie Fed informował w sierpniu w trakcie przemówienia w Jackson Hole, że niższy odczyt inflacji w lipcu był mile widziany, ale poprawa tylko w jednym miesiącu nie jest wystarczająca. Bank centralny dodał, że wrześniowa decyzja o dalszym podwyższaniu stóp będzie zależeć od „całości napływających danych i zmieniających się perspektyw”.

Zobacz: Terra Luna

Na razie zdecydowanie to czynniki makroekonomiczne mają większy wpływ na zachowanie inwestorów i traderów – i to one będą najważniejsze w krótkim okresie, o czym świadczy reakcja po publikacji ostatnich danych o CPI.

Merge nie pomógł cenie Ethereum

Aktualizacja Merge została przeprowadzona bez żadnych problemów, ale jej wpływ na rynki był znikomy. Ceny niektórych „sąsiednich” kryptowalut, jak Ethereum Classic czy Lido DAO, na krótko wzrosły, ale nie utrzymały wyników.

Cały sektor kryptowalut łącznie znów osiągnął kapitalizację poniżej 1 bln dol. i wynosi ona ok. 940 mld dol.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze