ETF nakręci Ethereum tak jak Bitcoina? BlackRock oficjalnie składa wniosek. Jak może to wpłynąć na kurs ETH?

Międzynarodowe przedsiębiorstwo inwestycyjne BlackRock postanowiło rozszerzyć swoją działalność i na poważnie zainteresowało się rynkiem krypotwalut. W czerwcu podmiot oficjalnie złożył wniosek o fundusz spotowy ETF na Bitcoina. Najnowsze wieści dowodzą, że gigant patrzy znacznie szerzej. Jak podaje Reuters, w czwartek BlackRock oficjalnie złożyła wniosek o fundusz spotowy ETF na Ethereum. Czy będziemy świadkami podobnego zamieszania i rozbudzonych nadziei wokół ETF na ETH, jakie ma miejsce w przypadku Bitcoina?

Ethereum ETF od BlackRock? Wniosek już jest

Na początku listopada strona internetowa Delaware’s Division of Corporations ujawniła, że wniosek iShares Trust o Ethereum ETF został zarejestrowany. Jak poinformował Reuteres, na podobny ruch zdecydowało się BlackRock. Wniosek podmiotu do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Ethereum ETF został zarejestrowany w czwartek. Wcześniej, w czerwcu bieżącego roku, BlacRock wnioskował o ETF dla Bitcoina. Podobnie jak w przypadku wniosku o BTC ETF, firma wyznaczyła Coinbase na depozytariusza bazowego ETH.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przez długi czas utrzymywała, że rynek kryptowalut typu spot jest podatny na oszustwa i manipulacje. Jednak w sierpniu federalny sąd apelacyjny orzekł, że SEC niesłusznie odrzuciła wniosek firmy Grayscale Investments o utworzenie spotowego funduszu Bitcoin ETF. To orzeczenie wlało sporo optymizmu zarówno w rynek, jak i podmioty finansowe, które zaczęły składać wnioski o BTC ETF, a od jakiegoś czasu równie o ETH ETF.

Zobacz też: Zagadka skrytki z Ethereum o wartości 470 mln USD rozwiązana, ale pozostaje jeden problem

ETH zareaguje podobnie jak BTC?

Kiedy pod w okolicach czerwca pierwsze podmioty zaczęły wykazywać zainteresowanie funduszem spotowym ETF na Bitconie, kilka miesięcy później firma Bernstein opublikowała raport. Zgodnie z jego głównym założeniem drogą Bitcoina będą podążać kolejne altcoiny. Rzeczywiście powoli tak się dzieję, ale póki co dotyczy to tylko Ethereum. Co może spowodować oczekiwanie na ETH ETF, jeśli chodzi o kurs kryptowaluty? Przykład Bitcoina pokazuje, że obok halvingu te jeden z głównych czynników nakręcających cenę krytpowaluty. Czy podobnie będzie w przypadku Ethereum?

Na pewno nie jest to sytuacja identyczna jak w przypadku Bitcoina. Przede wszystkim Ethereum ma już za sobą halving. Dlatego jeśli zamieszanie z ETF będzie odbierane jak potencjalny katalizator kursu, to niewykluczone, że zysk na znaczenie bardziej niż w przypadku BTC. Z drugiej strony widać, że ten sam czynnik nie zawsze wywołuje ten sam skutek. Informacja o tym, że iShares Trust złożyło wniosek i ETH ETF przyczyniła się do podbicia kursu Ethereum o około 200 USD. Póki co informacja o podobnym wniosku od BlackRokc nie wpłynęła na kurs kryptowaluty. To pokazuje, że rynek jest nieprzewidywalny i nie zawsze działa schematycznie.

Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze