Dzień Sądu dla kryptowalut! Cena Bitcoina nurkuje. Masa złych wiadomości: akcje, Evergrande, XRP, Elon Musk sprzedaje BTC

Wakacyjny marazm na rynku kryptowalut oficjalnie zakończony. Cena Bitcoina straciła równowagę i spadła z klifu, przebijając poziom 28500-29000 USD aż do 25k za sztukę. Na giełdzie ByBit spadki sięgały nawet poziomu 24200 dolarów. Co spowodowało tak gwałtowne spadki? Akcje na rynku amerykańskim w korekcie, dołowanie trwa m.in. z powodu FOMC minutes. Chiński Evergrande ogłosił bankructwo, SEC dostaje zielone światło dla apelacji wyroku ws. Ripple, rzekomo Elon Musk sprzedał wszystkie BTC należące do SpaceX. Amerykański rząd płaci coraz więcej za swoje obligacje.

Cena Bitcoina spadła z klifu

Stopniowo wykrwawiający się Bitcoin tracił grunt pod nogami, co ostatecznie, w okolicy północy 18/08/2023 poskutkowało long squeeze, czyli masową likwidacją pozycji długich obstawiających wzrost kursu BTC. Na giełdzie ByBit deprecjacja sięgała nawet poziomu 24000 dolarów za sztukę.

Kurs BTCUSD, źródło: CMC

Zlikwidowano ponad 130 milionów USD w longach, najwięcej od czasu upadku giełdy FTX.

Likwidacje pozycji długich, Źródło: coinanalyze.net

Zobacz też: Vitalik Buterin: roll-upy Ethereum mają backdoora. „Nie stakowałbym wszystkich posiadanych ETH”

Długa lista złych wiadomości

Przyczyn wymienić można kilka. Pierwszą z nich jest zdecydowanie długotrwały marazm i niecierpliwość na rynku kryptowalut, co spowodowało że Bitcoin i kryptowaluty powoli testowały krótkoterminowe poziomy wsparcia. Dodajmy do tego korektę i realizacje zysków na amerykańskich rynkach akcji, i przepis na katastrofę gotowy. Wystarczył tylko trigger. Oto jedne z nich:

Jak pisze analityk Jacek Rzeźniczek na portalu analitycznym Stooq.pl:

„Za nami kolejna sesja spadkowa w ramach korekty zainicjowanej na początku miesiąca. Dziś niedźwiedzie nastroje ustawiła wczorajsza spadkowa reakcja Wall Street na publikację protokołu z lipcowego posiedzenia FOMC. Obawy inwestorów o kontynuację restrykcyjnej polityki pieniężnej prowadzonej przed Fed i inne banki centralne w związku z identyfikowanym ryzykiem wzrostu inflacji wywołały globalną przecenę, która nie ominęła także naszego parkietu. Po niższym otwarciu rynek w kolejnych godzinach próbował się bronić, jednak przed startem sesji kasowej na Wall Street podaż ponownie przejęła inicjatywę i o mało co nie sprowadziła indeksu WIG20 poniżej psychologicznej bariery 2000 pkt”

Za amerykańskie obligacje rząd musi ostatnio płacić rekordowo dużo.

Chiński gigant nieruchomościowy Evergrande złożył wniosek o bankructwo. Wcześniej problemy tej firmy powodowały spore wahania na rynkach akcji. Ile spółek-wydmuszek jest jeszcze na chińskim parkiecie?

https://twitter.com/WatcherGuru/status/1692280581206290848?s=20

Sąd dał amerykańskiej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zielone światło na złożenie apelacji wobec wyroku SEC vs Ripple, który ciągnie się od 2020 r. Przypomnijmy: chodzi o to, że firma odpowiedzialna za kryptowalutę XRP została oskarżona o bycie niezarejestrowanym dealerem papierów wartościowych. Niedawny, przychylny wyrok sądu federalnego częściowo rozstrzygnął proces na korzyść Ripple. Można pokusić się na stwierdzenie, że przyszłość większości altcoinów uzależniona jest od tego właśnie wyroku. Po ogłoszeniu apelacji kurs XRP spadał nawet o ponad 20%!

Zobacz też: SEC podjęła decyzję w sprawie wniosku o spotowy Bitcoin ETF!

Pojawiły się doniesienia, że Elon Musk, wizjoner technologiczny i miliarder oraz entuzjasta kryptowalut sprzedał wszystkie posiadane przez firmę SpaceX kryptowaluty. Wartość posiadanych tokenów miała wynieść 373 miliony dolarów. Źródłem informacji jest amerykański dziennik Wall Street Journal.

Ciekawostka: rzekoma sprzedaż BTC przez Muska była jednym z triggerów tąpnięcia na rynku kryptowalut w lecie 2021 r.

Informacje są gorące. Będziemy donosić o sytuacji na bieżąco.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze