Vitalik Buterin: roll-upy Ethereum mają backdoora. „Nie stakowałbym wszystkich posiadanych ETH”

Kolejny nudny, wakacyjny początek tygodnia na rynku kryptowalut rozbudziła dzisiaj (tj. poniedziałek, 14/08/2023) informacja o wypowiedzi założyciela Ethereum, Vitalika Buterina. Podopieczny Petera Thiela i krypto celebryta zasugerował w nim, że w każdym roll-upie Ethereum (tzw. „blockchainach drugiej warstwy” lub „L2”) znajduje się tylne wejście dzięki którym deweloperzy mogą manipulować parametrami protokołu. Słowa Buterina wywołały żywą dyskusję w mediach społecznościowych.

Ethereum i L2s w centrum kontrowersji

Podczas niedawnego wywiadu Buterin stwierdził, że każda warstwa druga / roll-up jego blockchainu ma tzw. backdoora dla programistów danego protokołu, umożliwiając im wprowadzanie modyfikacji w razie potrzeby. Twórca Ethereum nazywa je „training wheels”, co niezgrabnie można przetłumaczyć na „dodatkowe kółka dołączane do dziecięcego roweru w celach treningowych”. Rewelacja ta nie tylko wywołała poruszenie, ale także wzbudziła wątpliwości co do fundamentalnych zasad decentralizacji i bezpieczeństwa, z których społeczność tej kryptowaluty jest bardzo dumna.

Padło w wypowiedzi też stwierdzenie, że deweloperzy chcą się ich zacząć pozbywać:

„Rozmawiałem z zespołami roll-upów… Chcą zacząć zdejmować kółka treningowe. Tak więc, roll-upy i warstwy 2, które istnieją obecnie w Ethereum, w zasadzie wszystkie mają coś, co nazywam kołami treningowymi – jakiś rodzaj tylnych drzwi, które pozwalają programistom wejść…” – powiedział Buterin.

W szczególności Chris O, znany orędownik Cardano, nie powstrzymał się od krytyki. Na X (Twitterze) podkreślił potencjalne implikacje istnienia takich backdoorów, sugerując, że Ethereum może nie być takie, jak wcześniej sądzono. Zestawił on Ethereum z łańcuchami takimi jak Cardano ($ADA) i Bitcoinem ($BTC), twierdząc, że te kryptowaluty nie zawierają tylnych drzwi dla programistów i dlatego są „prawdziwymi” ucieleśnieniami kodeksu honorowego tego sektora.

Obrońcy ekosystemu ETH zestawiali sytuację z resztą branży technologicznej argumentując, że tego typu rozwiązania nie są unikalne dla sfery krypto. Wskazywali, że wielu gigantów technologicznych stosuje podobne metody w celu zachowania kontroli nad swoimi ekosystemami i usługami.

Zobacz też: Anon który spalił 2500 Ethereum nie daje za wygraną. Kolejne miliony trafiają właśnie do ognia!

Tam, gdzie robi się kiełbasę

Oliwy do ognia dolał kolejny filmik, w którym to jeden z deweloperów drugiej największej kryptowaluty na świecie szczerze wyznaje swoją niechęć do zastakowania wszystkich posiadanych tokenów ETH. Posłużył się przy tym popularnym powiedzeniem: „kiedy robisz kiełbasę, wiesz jak to wygląda zakulisowo”.

W reakcji na ww. doniesienia głos zabrał też założyciel blockchainu Cardano, Charles Hoskinson. Przypomniał sytuację kiedy to programiści Ethereum nabijali się z projektu Ouroboros i wypominając mu wady.

„Stare czasy” – dodał.

Cardano ani żadnego innego ekosystemu nie należy idealizować, niemniej jednak warto wspomnieć w tym miejscu że Charles Hoskinson faktycznie stakuje wszystkie swoje tokeny $ADA.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze