Droga Bitcoina do 40 000 USD. Te czynniki mogą być kluczowe

Bitcoin pod koniec października przebił się przez granicę 30 tys. USD. Aktualnie kurs kryptowaluty oscyluje wokół 36 tys. USD, choć zbliżyliśmy się przez chwilę nawet do pułapu 38 000! Oczekiwania rosną, a lawina pozytywnych prognoz, dodatkowo wzmacnia wyostrzone apetyty rynku. Kolejnym celem dla Bitcoina jest 40 tys. USD. Eksperci wskazują na kilka istotnych rzeczy, którą mogą sprzyjać realizacji tego scenariusza.

Kryzys gospodarczy napędzi Bitcoina?

Popularny portal branżowy „Cointelegraph” przypuszcza, że kolejne pesymistyczne dane makroekonomiczne, potwierdzające globalne spowolnienie gospodarcze, mogą sprzyjać wzrostom Bitcoina. Największe gospodarki światowe zmagają się obecnie z różnymi trudnościami. W USA Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych utrzymuje stopy procentowe powyżej 5,25%, by ograniczyć inflację. Chiny mierzą się ze spadkiem eksportu, który w porównaniu do poprzedniego roku był niższy o 6,4%. Z kolei Niemcy notują w październiku spadek produkcji przemysłowej o 1,4% w porównaniu z listopadem.

Zawirowania gospodarcze spowodowały, że inwestorzy szukali schronienia w amerykańskich obligacjach skarbowych, co spowodowało spadek rentowności obligacji 10-letnich do 4,55%. To najniższy poziom od sześciu tygodni. Jednocześnie zainteresowanie kontraktami futures na Bitcoina osiągnęło najwyższy poziom od kwietnia 2022 r. i wyniosło 16,3 miliarda dolarów. Zainteresowanie tymi instrumentami finansowymi wzrosło o 51% w ciągu ostatnich 30 dni.

Zobacz też: Bitcoin osiągnie 50 000 USD jeszcze przed halvingiem. Tak twierdzi znany analityk

Dwa skrajne stanowiska

Z jednej strony mamy ekspertów, którzy oceniają, że obecne warunki na rynku instrumentów pochodnych wskazują na zdrowy wzrost bez oznak nadmiernego optymizmu. To w połączeniu z oczekiwaniem na halving Bitcoina i ewentualną pozytywną decyzją dotyczącą ETF na BTC, wzmacnia wiarę w osiągnięcie przez Bitcoina 40 tys. USD jeszcze przed końcem roku.

Z drugiej strony, choć znacznie rzadziej, pojawiają się głosy nawołujące do ostrożności. W jednej z ostatnich analiz, przedstawionych w poście na X (dawniej Twitter), CryptoQuant zalecało, by inwestorzy zachowali ostrożność i umiarkowanie w inwestowaniu. Zdaniem analityka BTC jest bliski przegrzania. Pojawiają się również głosy, które przestrzegają, że ani halving, ani ETF na BTC nie są żadną gwarancją eksplozji kursu.

Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze