Convex Finance | 1 miliard USD zablokowanej wartości w dwa tygodnie

2 299

Podczas gdy większość rynku chwieje się po sporym cofnięciu notowań, które spowodowało spadek całkowitej wartości zablokowanej w DeFi z rekordowych maksimów, Convex Finance zlekceważył ten trend i awansował w tabeli liderów TVL.

Oparte na Ethereum Convex Finance ($CVX) przekroczyło dziś barierę miliarda dolarów w TVL, wznosząc się aż do 1,14 mld USD i na krótko przebijając się do pierwszej 20 pod względem wielkośc protokołu, według DeFilama.

Szef zespołu Convex „c2tp” powiedział w wywiadzie, że zespół deweloperski jest zaskoczony skalą otrzymanego dotychczas wsparcia:

„Jesteśmy zszokowani ilością wsparcia, które otrzymała nasza platforma. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy podzielają naszą wizję. Społeczność […] była głównym czynnikiem przyczyniającym się do rozgłosu, a także pokazem wsparcia ze strony zespołu Curve”.

Co to jest Convex Finance?

Convex Finance został zaprojektowany jako optymalizator dla protokołu Curve, platformy, która umożliwia swapy podobnych sobie aktywów, takich jak na przykład różne stablecoiny. Jego token CRV ma funkcję blokady czasowej, w której użytkownicy stawiają CRV na cztery lata w zamian za veCRV, co pozwala użytkownikom „zwiększyć” nagrody za obstawianie w pulach Curve.

„Chcemy ekstrapolować złożone rzeczy, takie jak to, ile veCrv jest potrzebne, aby zwiększyć płynność. Ale chcemy również być wystarczająco otwarci, aby pokazać wszystkim, co dzieje się za kulisami i jakie zapewniamy korzyści” – skomentował c2tp. „[…] zablokowanie tokena na cztery lata może być dla większości ludzi dużym wyzwaniem. Mamy nadzieję, że nasz system daje zaufanie do wartości naszych tokenów, dzięki czemu możesz dołączyć do płynnego ekosystemu.”

Kwestia konkurencji z Yearn

Niektórzy twierdzili, że ponieważ Convex optymalizuje pozycje Curve, projekt jest zagrożeniem dla Yearn.Finance, której skarbce (yield vault) w dużej mierze opierają się na Curve.

Jednak c2tp odrzucił ten pogląd, mówiąc, że Yearn i Convex uzupełniają się nawzajem w ekosystemie DeFi:

„Tak naprawdę nie postrzegamy tego jako bezpośredniej konkurencji. Istnieją różne platformy o różnych celach. Można również wiele zyskać, gdy platformy integrują się ze sobą w ramach większego systemu defi. Zachęcamy każdego do korzystania z tego, co mamy do zaoferowania […]. W DeFi nie istnieje coś takiego, że zwycięzca bierze wszystko. DeFi staje się silniejsze, gdy wszystkie elementy do siebie pasują.”

Podobnie przedstawiciel Yearna odrzucił pogląd, że protokoły toczą ze sobą walkę, zauważając, że duża część TVL Convex jest delegowana przez Yearna.

„Cieszy nas to” — powiedział Weaver, członek zespołu rozwoju Yearn o sukcesie Convex. „Wielu w kryptowalutach spędza czas szukając sposobów na wzajemną konkurencję, ale oddal widok a zobaczysz 19 milionów dodatkowych veCRV zwiększających skarbce Yearn, dzięki Convex.”

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze