Czy kryptowaluta WallStreetBets to oszustwo?

Wallstreetbets zaprzecza swojemu rzekomemu zaangażowaniu w projekt stworzenia kryptowaluty. We wpisie autorstwa u/OPINION_IS_UNPOPULAR czytamy, że za oszustwem stoi ex-mod, a sam projekt nie jest niczym innym, jak „schematem kryptowalutowej piramidy”.

W lutym, u szczytu manii Wallstreetbets, okazało się, że modzi podzielili się ze społecznością doniesieniami o rzekomym podpisaniu umowy na film o społeczności. Wywiązała się walka o władzę, która doprowadziła do powstania odłamu grupy, który sprzeciwił się zawarciu jakiejkolwiek umowy. Po poście z prośbą o przywrócenie usuniętej grupy, która otrzymała ponad 9000 głosów za, do akcji wkroczył Reddit, aby usunąć moderatorów i przywrócić spokój. Ale… przy tak złożonej historii, komu można zaufać?


Wallstreetbets dementuje doniesienia o rzekomym utworzeniu kryptowaluty

Komentując kwestię utworzenia kryptowaluty Wallstreetbets, u/OPINION_IS_UNPOPULAR zdystansował swoją grupę od projektu, mówiąc, że nie ma to nic wspólnego z prawdziwym tłumem Wallstreetbets.

Powiedział, że to kolejna próba założyciela grupy, by zarobić na popularności społeczności. Dodał, że wielu innych członków społeczności „ma na koncie” niechlubne działania w ramach kampanii phishingowych, działania w ramach płatnej grupy mentoringowej, reklamy, a także wspomnianą wcześniej umowę filmową.

„Jesteśmy zdecydowanie przeciwni monetyzacji. To oszustwo nie ma z nami nic wspólnego”.

Ironia losu?

Wallstreetbets zyskało rozgłos po wpłynięciu na kurs akcji GameStop i AMC Cinema, a później Dogecoin. Kilka funduszy hedgingowych z Wall Street musiało przyjąć niemały cios z powodu działań, które prowadziła społeczność WSB.

Ruch dość szybko stał się symbolem władzy zwykłych ludzi nad dużymi, bezdusznymi korporacjami, których jedynym celem miałoby być czerpanie astronomicznych zysków na plecach naiwnych i nieświadomych uczestników rynku. Filozof polityczny Slavoj Žižek zwrócił uwagę na pewną ironię w kontekście wezwań WSB do interwencji ze strony władz:

„Znajdujemy się w sytuacji, w której Wall Street, model […] oparty na spekulacji i handlu wewnętrznego, zawsze z definicji sprzeciwiający się interwencji i regulacjom państwa, teraz sprzeciwia się nieuczciwej konkurencji i wzywa do interwencji […]”.

Co oferuje propozycja własnej kryptowaluty przedstawiona przez część społeczności WallStreetBets?

Projekt kryptowaluty Wallstreetbets opisuje się jako zdecentralizowaną wersję aplikacji r/wallstreetbets należącą do społeczności i zarządzaną przez nią.

„WSB DAO zostało stworzone, aby otwarcie zachęcać do swobodnego przepływu informacji i opinii publicznej w celu uzyskania wyników, które można wykorzystać.”

Problem polega na ty, że chociaż projekt opisuje się jako społecznościowa, zdecentralizowana aplikacja, manifest projektu ujawnia informacje na temat platformy handlowej. Wydaje się, że oferuje tokenizowane portfele zawierające akcje GameStop (GME), AMC Entertainment (AMC), Nokia (NOK), Blackberry (BB), iShares Silver Trust (SLV), Tesla (TSLA), Apple (AAPL) i Virgin Galactic (SPCE).

Posiadacze tokenów $ WSB głosują za podjęciem decyzji o ponownym zbilansowaniu i ekspozycji każdego z tych instrumentów w ramach „Portfeli Obrotu Giełdowego”.

Użytkownicy są proszeni o zalogowanie się za pomocą MetaMask, wybranie „Portfela giełdowego”: DeFi, Stonks 1 lub Stonks 2. Kolejnym krokiem jest wysłanie USDC do odpowiedniego smart kontraktu i odebranie tokenów ETP. Stanowią one część aktywów bazowych ETP.

Dapp WSB zakończył swoją pierwszą ofertę DEX (IDO) na platformie startowej Binance Smart Chain 20 kwietnia.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze