WallStreetBets 2.0 | Czas na decentralizację

WallStreetBets ogłosiło plany uruchomienia puli DeFi, w której inwestorzy będą mogli grać na rynkach w oparciu o smart kontrakty.

Pule DeFi konkurencją dla funduszy hedgingowych?

WallStreetBets uruchamia pulę DeFi o nazwie WallStreetBets 2.0.

Pula, uruchomiona przez moderatorów WallStreetBets, ma na celu „zebrać do kupy wszystkie pieniądze, aby mieć większą władzę i wpływy na rynku niż największe fundusze hedgingowe”.

Grupa będzie pilotować pulę działającą w oparciu o inteligentne kontrakty ukierunkowaną na shortowanie zagrań funduszy hedgingowych. Smart kontrakt będzie „publicznym, poddanym audytowi i niezmiennym kodem”.

Co robi WallStreetBets?

W szeroko nagłośnionej kampanii GameStop użytkownicy forum WallStreetBets zorganizowali się, aby w styczniu zwiększyć wartość akcji GME o ponad 1900%. Gwałtowny wzrost cen spowodował likwidacje w szeregach Melvin Capital i różnych innych funduszy, które zajmowały krótkie pozycje.

Jednak gdy rynek zaczął szaleć, platformy takie jak Robinhood podjęły decyzję o wstrzymaniu handlu na GME, DOGE i innych aktywach kryptowalutowych.

Dlatego też decyzja o wykorzystaniu blockchain do decentralizacji jest motywowana potrzebą autonomii. Opis na stronie WallStreetBets 2.0 brzmi:

„Nadszedł czas, aby przestać używać zepsutego systemu finansowego, który jest archaiczny i nieefektywny. Czas na decentralizację”.

Którą platformę wybrać?

Zdaniem moderatorów WallStreetBets, przejście na DeFi pozwoli im na uporządkowane wejście i wyjście z rynków akcji oraz pomoże uniknąć sytuacji, w której inwestorzy będą musieli stawić czoła tak zwanemu „bag holdingowi”.

Kilku członków społeczności wydaje się mieć jednak odmienne zdania co do idei decentralizacji. Zespół nie zatwierdził jeszcze platformy, na której zostanie uruchomiony WallStreetBets 2.0. Sam Bankman-Fried, dyrektor generalny giełdy FTX i firmy zajmującej się handlem ilościowym Alameda Research, rekomenduje uruchomienie na Solanie. Bankman-Fried był zagorzałym zwolennikiem łańcucha bloków warstwy 1 i otaczającego go ekosystemu.

Jeśli jednak Solana się nie spodoba, istnieje kilka innych platform inteligentnych kontraktów, z których mogą wybierać WallStreetBets. Jednym z nich jest Binance Smart Chain, aczkolwiek łańcuch będący własnością giełdy kryptowalut może nie odpowiadać planom grupy dotyczącym decentralizacji. Jest też Ethereum, zdecydowanie najczęściej używany łańcuch inteligentnych kontraktów i obecna siedziba DeFi.

Komentarze