Czy Elon Musk sprzedał BTC należące do SpaceX? Przyjrzymy się całemu zamieszaniu

Wczorajsze doniesienia o ujawnieniu przez SpaceX, firmy z parasola spółek których liderem jest Elon Musk, znacznego odpisu wartości księgowej Bitcoina zszokowało uczestników rynku i prawdopodobnie przyczyniło się do gwałtownej deprecjacji kursu BTC. Opublikowany w amerykańskim dzienniku The Wall Street Journal artykuł wywołał serię spekulacji i niedopowiedzeń: Czy SpaceX faktycznie zlikwidowało swoje lokaty w bitcoinach?

Elon Musk raczej nie sprzedaje BTC, ale za to milczy

Cena Bitcoina spadła wczoraj o ponad 10%, pokonując psychologiczne poziomy wsparcia i doprowadzając do kaskady likwidacji pozycji długich na kryptowalucie. Tzw. long squeeze realizował transakcje na coraz to niższych i niższych poziomach, wywołując na rynku paniczną wyprzedaż niemalże wszystkich kryptowalut alternatywnych. Te z kolei traciły między 10-20% lub więcej.

Cena Bitcoina, źródło: CMC

Jednym z triggerów okazały się być doniesienia renomowanego portalu Bitcoin Magazine, według którego Elon Musk miał sprzedać bitcoiny należące do SpaceX. Dzień później komentujący nazywają te wiadomości dezinformacją (fake news).

W „notkach społeczności” (community notes) na portalu X (dawniej Twitter) możemy przeczytać, że wspomniany artykuł, który znajduje się za paywallem, nie twierdzi, że spółka należąca do Muska pozbyła się swoich bitcoinów o takiej a takiej wartości. Pada w nim tylko informacja, że SpaceX dokonało w latach 2021 i 2022 odpisu wartości księgowej Bitcoina na swoim bilansie o kwoty setki milionów dolarów.

Zobacz też: Dzień Sądu dla kryptowalut! Cena Bitcoina nurkuje. Masa złych wiadomości: akcje, Evergrande, XRP, Elon Musk sprzedaje BTC

Zasoby Tesli są znane, SpaceX – nie

W 2021 roku Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX i Tesli, potwierdził, że obie firmy mają Bitcoina na swoich bilansach. Podczas gdy opinia publiczna została poinformowana o transakcjach Tesli w BTC – w tym o decyzji o rozstaniu się z 72% z posiadanych 1,5 miliarda dolarów w kryptowalucie w drugim kwartale 2022 roku – dokładne szczegóły dotyczące udziałów SpaceX są nadal ukryte, co podsyca obecne spekulacje.

Ciągłe milczenie Muska na ten temat też nie pomogło w uspokojeniu rynku i krypto spekulantów. Dominujące nastroje wydają się być podzielone między krytyków, którzy oskarżają właściciela X (d. Twittera) o katastrofalną w skutkach strategię inwestycyjną, a tych, którzy odrzucają te insynuacje jako zwykły rynkowy FUD (ang. Fear, Uncertainty, Doubt – przyp. red.).

Spekulacje na temat finansowych manewrów Muska przedostały się również na inne niż X fora internetowe. Jeden z użytkowników Reddita postawił hipotezę o kryzysie gotówkowym w przedsięwzięciach Muska, insynuując potencjalną wyprzedaż wszystkich posiadanych przez niego aktywów w BTC i DOGE w dającej się przewidzieć przyszłości.

Na moment powstawania tego tekstu Bitcoin jest notowany na poziomie ok. 26 000 USD. Kurs BTC zatrzymał chwilowo falę deprecjacji która zniosła go aż w rejony 24 000 USD na niektórych platformach (jak giełda ByBit), jednak aby zapobiec dalszym spadkom konieczne będzie opanowanie lawiny złych wiadomości która trafiła na rynek dzisiaj w nocy.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze