CEO JPMorgan radzi trzymać się od bitcoina z daleka
Dyrektor generalny JPMorgan, Jamie Dimon, mówi, że nadal radziłby ludziom trzymać się z dala od bitcoina.
Poglądy dyrektora generalnego JPMorgan Jamiego Dimona na temat bitcoina nie zmieniły się zbytnio w ciągu ostatnich kilku lat. Ze swojej strony Dimon nadal uważa, że nie należy inwestować w bitcoin.
„Moją osobistą radą dla ludzi jest trzymanie się od tego z daleka”
Podczas wystąpienia online zorganizowanego w czwartek przez Komisję Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA, Dimon powiedział, że bitcoin nie jest wspierany przez żadne aktywa. W związku z tym „nie wierzę w to, że coś, co nie jest wspierane przez nic innego, ma większą wartość”.
„Moją osobistą radą dla ludzi jest trzymanie się od tego z daleka” – powiedział Dimon udzielając odpowiedzi na pytanie Warrena Davidsona, kongresmena z Ohio przyjaznego kryptowalutom.
Chociaż osobiste poglądy Dimona na bitcoin się nie zmieniły, wydaje się, że w ich tonie nastąpiła znacząca zmiana. Dimon powiedział, że jego opinia nie oznacza, że klienci JPMorgan nie chcą uzyskiwać ekspozycji na BTC.
„Nie palę marihuany, ale jeśli sprawisz, że będzie to legalne w całym kraju, nie zamierzam powstrzymać naszych ludzi przed robieniem tego […] itp.” – powiedział Dimon. „Nie mówię ludziom, jak wydawać pieniądze, niezależnie od tego, co osobiście bym sądził o niektórych przedmiotach, które ludzie mogą za nie kupić”.
W tym celu JPMorgan „debatuje”, czy powinien udostępnić bitcoin w jakiś „bezpieczny” sposób, powiedział Dimon.
Goldman a inne banki
Dyrektor generalny Goldman Sachs, David Solomon, w czasie swojego wystąpienia również przyznał, że istnieje zapotrzebowanie na kryptowaluty ze strony klientów.
„Nie ma wątpliwości, że zarówno instytucje, jak i osoby prywatne szukają kontaktu z bitcoinami” – powiedział Solomon, odpowiadając na pytanie Josha Gottheimera.
Goldman Sachs stara się zatem dostarczać klientom informacje na temat tej „potencjalnej klasy aktywów” – powiedział Solomon.
Na początku tego miesiąca Goldman Sachs utworzył zespół zajmujący się handlem kryptowalutami. Bank realizował transakcje terminowe typu NDF i transakcje futures na bitcoiny CME na zasadzie kapitału, wszystkie z rozliczeniami pieniężnymi. NDF (Non–deliverable forward) to transakcja, w której nie następują fizyczne przepływy kwot w walutach w dacie rozliczenia transakcji. Rozliczenie następuje na podstawie różnicy pomiędzy kursem terminowym, a kursem referencyjnym uzgodnionym przez strony.
Ale podobnie jak Dimon z JPMorgan, Solomon jest również „niezwykle ostrożny” w stosunku do bitcoina.
Przyznał, że jeśli wiele osób w coś wierzy, może to utrzymać wartość przez pewien czas, ale przypadki użycia bitcoina i nadzór regulacyjny są niejasne. „W związku z tym jest jeszcze wiele do zrobienia” – powiedział Solomon.
Głos w dyskusji zabrali również przedstawiciele innych dużych banków, w tym prezes Bank of America Brian Moynihan, prezes Citigroup Jane Fraser i prezes Wells Fargo Charles Scharf. Wszyscy podzielali podobny pogląd na kryptowaluty, podkreślając, że pozostają w tej kwestii nad wyraz ostrożni.