Cena Bitcoina wzrosła przez moment do 138 000 dolarów! Co się stało?

Cena Bitcoina poszybowała w środę do astronomicznego poziomu 138 000 USD na giełdzie kryptowalut Binance US. Nie trwało to jednak długo. Kurs BTC szybko powrócił bowiem do normalnego poziomu, wprawiając traderów i obserwatorów rynku w zakłopotanie. Najprawdopodobniej incydent miał miejsce w związku z kryzysem płynności na amerykańskiej platformie należącej do Binance i wyzwania regulacyjne przed którymi aktualnie stoi giełda.

Cena Bitcoina poleciała w kosmos i spłonęła od Słońca

Anomalny ruch cen wystąpił wyłącznie na parze handlowej BTC/USDT, sygnalizując problem z płynnością specyficzny dla giełdy Binance US. Dane dotyczące głębokości rynku ujawniają znaczny spadek płynności (o prawie 80% według analityków) od maja, ponieważ animatorzy rynku i traderzy uciekli z giełdy w popłochu w związku z rosnącymi obawami o potencjalne blokady aktywów przez regulatorów rynku oraz samego pośrednika.

Niski poziom płynności na Binance US oznacza w praktyce, że nawet stosunkowo niewielkie zlecenie kupna o wartości około 400 000 USD mogło wywołać astronomiczny, 450% wzrost ceny Bitcoina. Takie ruchy cenowe są rzadkością na dobrze funkcjonujących rynkach, ale w tym przypadku były one konsekwencją zmniejszonej głębokości i niedoboru aktywnych zleceń na platformie.

Kryzys płynności Binance US można przypisać problemom regulacyjnym, z którymi boryka się giełda, a w szczególności pozwowi złożonemu przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (ang. Securities and Exchanges Commission – SEC – przyp. red.). Niepewność regulacyjna otaczająca giełdę wstrząsnęła uczestnikami rynku, prowadząc do utraty zaufania i późniejszego odpływu animatorów rynku i traderów. To jeszcze bardziej zaostrzyło kryzys płynności.

Spadek głębokości rynku wpłynął nie tylko na Bitcoina, ale także na inne tokeny będące przedmiotem obrotu na Binance US. Firma analityczna na blockchainie Kaiko poinformowała, że głębokość rynku dla 17 tokenów spadła z 34 milionów dolarów do zaledwie 7 milionów dolarów po pozwie SEC.

Zobacz też: Kolejne dwa molochy składają wnioski o Bitcoin ETF! Czy to koniec taniego BTC?

Innym problemem z jakim borykało się Binance US były nieudane negocjacje ze swoimi partnerami bankowymi, co spowodowało wstrzymanie kanałów płatności w dolarach amerykańskich. W związku z tym Bitcoin był sprzedawany ze znaczną zniżką wynoszącą prawie 3% na Binance US w porównaniu do innych konkurencyjnych giełd.

W wyniku tych i innych niepowodzeń udział Binance US w rynku kryptowalutowym w Stanach Zjednoczonych zmniejszył się do zaledwie 1%, co stanowi znaczny spadek w porównaniu z poprzednim rekordowym poziomem 27%. Reputacja giełdy została poważnie nadszarpnięta przez trwające postępowanie sądowe wszczęte przez SEC.

Należy podkreślić, że cena 138 000 USD była anomalią i nie odzwierciedlała prawdziwej wartości rynkowej Bitcoina. Incydent ten służy jako kubeł zimnej wody i zwrócenie uwagi na znaczenie odpowiedniej płynności i stabilności rynku w branży kryptowalut.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze