Kolejne dwa molochy składają wnioski o Bitcoin ETF! Czy to koniec taniego BTC?

Invesco i WisdomTree, dwaj giganci zarządzający aktywami, ożywili w środę rynek kryptowalut wiadomością o wznowieniu wniosków o fundusze inwestycyjne lokujące kapitał inwestorów w Bitcoin. Papiery wpłynęły do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (ang. Securities and Exchanges Commission – SEC – przyp. red.). Ruch ten kontynuuje zapoczątkowaną przez fundusz BlackRock lawinę zainteresowania ofertą uregulowanych produktów inwestycyjnych które zapewniają klientom pośrednią ekspozycję na najstaraszą na świecie kryptowalutę.

Invesco i WisdomTree chcą lokować kapitał w Bitcoin

Invesco, globalna firma zarządzająca aktywami o imponującej wartości 1,5 bln USD pod zarządem, złożyła w SEC formularz 19b-4. Wniosek ten, dokonany przez chicagowską Cboe BZX Exchange w imieniu spółki Invesco, ma na celu notowanie i handel akcjami funduszu Invesco Galaxy Bitcoin ETF.

Invesco Galaxy Bitcoin ETF według materiałów marketingowych ma na celu wypełnienie luki między tradycyjnymi finansami a rynkiem kryptowalut, umożliwiając inwestorom uzyskanie pośredniej ekspozycji na Bitcoina. Korzystając posiadanej bazy profesjonalnych powierników i innych usługodawców, ETF zamierza zapewnić inwestorom kluczowe zabezpieczenia i ochronę przed ryzykiem, takim jak niewypłacalność i cyberataki. Pośrednik twierdzi, że oferowanie tego typu uregulowanych produktów inwestycyjnych może zniechęcić inwestorów do polegania na luźno uregulowanych usług konkurencji.

Do wyścigu dołączył też WisdomTree Investments, grupa kapitałowa zarządzająca aktywami w Stanach Zjednoczonych o znaczącej, lecz mniejszej wartości kapitału pod zarządem niż Invesco (ok. 80 mld USD). Jej wniosek do SEC dotyczy produktu o nazwie „WisdomTree Bitcoin Trust”. Plany dotyczą notowania akcji ETF-u giełdzie Cboe BZX z symbolem giełdowym, (tzw. tickerem) BTCW.

Bitcoin ETF WisdomTree ma na celu uchwycenie dla swoich klientów ruchów cen Bitcoina przy jednoczesnym uwzględnieniu kosztów operacyjnych i innych zobowiązań. Akcje ETF-u będą wyceniane codziennie przy użyciu CF Bitcoin U.S. Settlement Price, która konsoliduje dane handlowe z wielu giełd spot BTC. WisdomTree według słów swoich przedstawicieli celuje w oferowanie inwestorom przejrzystego i niezawodnego narzędzia inwestycyjnego.

Zobacz też: Spółka należąca do Intercontinental Exchange usuwa Solanę, Cardano i Polygon! Atak na kryptowaluty trwa

BlackRock przetarł szlaki dla Bitcoina

Odrodzenie zainteresowania ETF-ami Bitcoin zawdzięczamy funduszowi BlackRock, lewiatanowi zarządzającemu aktywami o wartości wielu bilionów dolarów, który niedawno złożył swój własny wniosek o ETF Bitcoin spot. Miało to o tyle istotne znaczenie, że BlackRock niemalże nigdy wcześniej nie uzyskał negatywnej odpowiedzi ze strony amerykańskiego regulatora rynku (stosunek przyjętych do odrzuconych wniosków wynosi blisko 600:1). Nic więc dziwnego, że teraz wszyscy konkurenci molocha chcą iść w jego ślady. Analitycy Eric Balchunas i James Seyffart przypisują to zwiększone zainteresowanie wielkością, reputacją i wpływową pozycją BlackRock w branży finansowej.

Co na to najstarsza kryptowaluta? Na moment powstawania tego tekstu kurs BTC rośnie o ponad 10% w przeciągu 24h oraz o 5 tys. dolarów w tydzień. Według co bardziej cynicznych obserwatorów rynku wskazuje to na to, że kiedy reszta świata żyła „FUD”-em w związku z niepewnością regulacyjną i sprzedawała swoje bitcoiny, duzi i dobrze zorientowani w świecie finansów i polityki gracze dokonywali po cichu zakupów.

Źródło: CMC

Warto jednak pamiętać, że złożenie wniosku to jeszcze nie wszystko. Najpierw trzeba będzie uzyskać zgodę wyjątkowo negatywnie nastawionego do kryptowalut przewodniczącego Gary’ego Genslera.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze