Spółka należąca do Intercontinental Exchange usuwa Solanę, Cardano i Polygon! Atak na kryptowaluty trwa

Bakkt, nowojorska platforma zarządzania aktywami cyfrowymi należąca do tej samej grupy kapitałowej co New York Stock Exchange, podjęła decyzję że wycofa z oferty trzy wiodące kryptowaluty alternatywne: Solana ($SOL), Polygon ($MATIC) i Cardano ($ADA). Posunięcie to nastąpiło nieco ponad dwa miesiące po przejęciu przez Bakkt dostawcy infrastruktury tradingowej Apex Crypto za 155 milionów dolarów. Oficjalnym powodem podanym przez firmę ma być brak jasności regulacyjnej w kwestii altcoinów.

https://twitter.com/DegenerateNews/status/1669687267768803328?s=20

Coraz większa liczba instytucji delistuje kryptowaluty alternatywne

Marc D’Annunzio, główny radca prawny i sekretarz Bakkt, wyjaśnił, że delisting to działania proaktywne do momentu, dopóki nie będzie większej jasności co do tego, jak oferować szeroki wahlarz kryptowalut zgodnie z aktualnymi regulacjami.

Tajemnicą poliszynela jest, że chodzi o niedawne pozwy złożone przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (ang. Securities and Exchanges Commission – SEC – przyp. red.) przeciwko wiodącym giełdom kryptowalut Binance i Coinbase. SEC twierdzi, że obie platformy oferowały klientom niezarejestrowane papiery wartościowe. Szczególnie interesujące dla Bakkt jest uznanie altcoinów: Solana ($SOL), Polygon ($MATIC) i Cardano ($ADA) za nielegalne securities wypełniające kryteria Testu Howeya. Ta rozszerzona definicja zmusiła platformy kryptowalutowe do ponownej oceny swoich ofert tokenów, zapewniając zgodność z wytycznymi regulacyjnymi.

Bakkt podąża śladami Robinhood, popularnej aplikacji tradingowej dostępnej dla klientów z USA, która również wycofała $SOL, $MATIC i $ADA ze swojej oferty. Notowana na giełdzie spółka, pierwotnie uruchomiona przez Intercontinental Exchange (operatora nowojorskiej giełdy papierów wartościowych) w 2018 r., koncentruje się obecnie na świadczeniu usług „pod klucz”, aby pomóc innym platformom fintechowym w uzyskaniu możliwości handlu kryptowalutami.

Zobacz też: Binance oskarżona przez Francję o pranie brudnych pieniędzy! Wcześniej giełda musiała opuścić Holandię

Przejęcie dostawcy infrastruktury tradingowej Apex Crypto pozwoliło Bakkt poszerzyć ofertę kryptowalut poza Bitcoin i Ethereum. Jednak ostrożny wobec implikacji regulacyjnych Bakkt rozpoczął proces ograniczania listy tokenów pochodzących z Apex Crypto. W ramach tego procesu Bakkt wycofał podczas wstępnej fazy due diligence siedem tokenów, m.in. Terra ($LUNA) i ZCash ($ZEC). Kolejnymi ofiarami padły Algorand ($ALGO) oraz Decentraland ($MANA) w związku z prześwietlaniem przez SEC giełdy Bittrex. W maju 2023 r. firma wycofała 25 kryptowaluty z pozostałych 36 tokenów ze swojej oferty.

Źródło: FORTUNE

Decyzja Bakkt o wycofaniu Solany, Polygon i Cardano odzwierciedla coraz trudniejsze środowisko regulacyjne w Stanach Zjednoczonych. Firmy oferujące kryptowaluty starają się poruszać po stale zmieniających się wytycznych SEC, a zdaniem przewodniczącego Komisji, Gary’ego Genslera, „większość kryptowalut, za wyjątkiem Bitcoina, powinna być traktowana jako nielegalne papiery wartościowe”. Spółka nadal jednak oferuje osiem kryptowalut, w tym Bitcoin, Ethereum, Dogecoin (!), Litecoin, USDC i Shiba Inu (!!).

Gavin Michael, dyrektor generalny Bakkt, zdaje sobie sprawę z trudności, ale zapewnia, że firma jest gotowa do prężnego poruszania się po zmieniającym się krajobrazie regulacyjnym.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze