Bank Santander chce edukować nas o Bitcoinie i kryptowalutach. Gruba kreska i nowy rozdział?

Wygląda na to, że znany z polskiego krajobrazu bank Santander, wiodący bank komercyjny z Hiszpanii o wartości rynkowej 57 miliardów dolarów, przyjął właśnie bardziej pozytywne stanowisko wobec Bitcoina. W przeszłości Banco Santander był sceptycznie nastawiony do sektora kryptowalut i m.in. utrudniał swoim klientom korzystanie z kart w tym zakresie. Dziś bank uruchomił na swojej stronie internetowej serię edukacyjną o nazwie „Digital Assets 101” (aktywa cyfrowe dla początkujących” – przyp. red.), której celem jest edukowanie społeczeństwa na temat Bitcoina i jego podstaw, oraz korzyści z niego płynących.

Bank Santander robi pivot w temacie krypto

Pierwsza lekcja, zatytułowana „Wszystko, co musisz wiedzieć o Bitcoinie”, została opublikowana w dniu 9 czerwca, po której pojawił się kolejny wykład skupiający się na zaletach i wadach protokołu Lightning Network. Pion odpowiedzialny za materiały edukacyjne podkreślił zdolność Lightning Network do ułatwiania procesowania dużych ilości natychmiastowych mikropłatności, obsługując jednocześnie miliony transakcji na sekundę.

Zmiana podejścia Santandera zbiega się z trendem wśród dużych instytucji finansowych a w szczególności banków i grup kapitałowych profesjonalnie zarządzających aktywami, które dostrzegają potencjalne możliwości rozwoju z dziedziny finansów i technologii w przestrzeni kryptowalut. Wiele z tych instytucji złożyło lub ponownie złożyło w ostatnich dniach wnioski o fundusze typu spot Bitcoin ETF, aby zapewnić swoim klientom pośrednią ekspozycję na aktywa kryptograficzne poprzez kupno udziałów funduszu zamiast samego BTC.

Zobacz też: Kolejne dwa molochy składają wnioski o Bitcoin ETF! Czy to koniec taniego BTC?

Godne uwagi firmy, które niedawno złożyły lub ponownie złożyły wniosek o fundusz ETF Bitcoin spot, to BlackRock, największy na świecie gigant zarządzający aktywami, a także firmy Valkyrie, Invesco, WisdomTree i Bitwise. Ich zatwierdzenie nie jest jeszcze oczywiście pewne, natomiast sam BlackRock praktycznie nigdy nie uzyskał odmownej decyzji ze strony amerykańskiego regulatora rynku, SEC (ang. Securities and Exchanges Comission – przyp. red.)

W momencie powstawania tego artykułu cena Bitcoina wynosiła 30 197 USD, wykazując wzrost o 4,39% w ciągu dnia, wzrost o 21,25% w ciągu poprzedniego tygodnia i wzrost o 10,64% na wykresie miesięcznym. Bitcoin doświadczył znacznego wzrostu od początku roku, ze wzrostem o ponad 80% według najnowszych dostępnych danych.

Źródło: CMC

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze