Zgoda SEC na Bitcoin ETF dla BlackRock to tylko formalność? Zobaczcie jak kończyły historyczne wnioski funduszu

BlackRock, największy na świecie podmiot zarządzający aktywami o wartości 9 bilionów (!) dolarów po raz kolejny zwrócił na siebie uwagę składając wniosek do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o uruchomienie kryptowalutowego funduszu ETF (Exchange-Traded Fund – przyp. red.). Według pierwszych doniesień prasowych jego nazwa brzmi „iShares Bitcoin Trust” i miałby to być fundusz spot. Agencja Bloomberga zwróciła natomiast uwagę na jeszcze jeden istotny szczegół: spośród 576 funduszy ETF, które BlackRock przedłożył dotychczas do zatwierdzenia Komisji, aż 575 z nich otrzymało zielone światło. Jest to niezrównany wynik na rynku.

Jeżeli ktoś ma uzyskać zgodę na Bitcoin ETF to będzie to BlackRock

Posunięcie BlackRock zaskoczyło społeczność krypto, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecny krajobraz regulacyjny, w którym SEC podejmuje proaktywne działania prawne przeciwko podmiotom związanymi w jakikolwiek sposób z kryptowalutami. Tym większe jest znaczenie wniosku BlackRock biorąc pod uwagę ich wyjątkową historię zatwierdzeń przez amerykańskiego regulatora i reputację jaką posiada w branży.

Eric Balchunas, starszy analityk ETF-ów w Agencji Bloomberga nie krył podekscytowania i podkreślił znaczenie nowinki w tweecie:

Do diabła, udało im się! BlackRock oficjalnie złożył wniosek o spot Bitcoin ETF. Fantastycznie. Fantastyczna wiadomość.” – napisał.

Zobacz też: Solana najbardziej odpornym blockchainem? Nowe badanie firmy analitycznej Messari

Kontrola SEC podczas procesu zatwierdzania funduszy typu ETF obejmuje kompleksową ocenę czynników, takich jak strategie inwestycyjne, zgodność z regulacjami, struktura funduszu i protokoły upubliczniania informacji. Konsekwencja w sukcesach BlackRock pokazuje ich biegłość w spełnianiu tych rygorystycznych wymagań określonych przez regulatora rynku.

Ewentualne zaakceptowanie wniosku BlackRock niesie ze sobą konsekwencje wykraczające poza ich indywidualny sukces, ponieważ może utorować drogę innym uczestnikom rynku. Warto zauważyć, że globalna firma zarządzająca aktywami i inwestująca w „ekonomię przyszłości” ARK Invest której przewodzi Cathie Wood i firma inwestycyjna 21Shares próbowały wcześniej uzyskać zgodę SEC na spot Bitcoin ETF, ale dwukrotnie spotkały się z odmową.

Czy tym razem będzie inaczej?

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze