Bored Ape Yacht Club pozywa dom aukcyjny, a ten się broni. Kto ma rację w tej sprawie?

Pozwano dom aukcyjny sztuki Sotheby’s. Chodzi o pozew zbiorowy złożony przez inwestorów Bored Ape Yacht Club (BAYC) przeciwko twórcom BAYC, firmie Yuga Labs. Inwestorzy twierdzą, że dom aukcyjny pomógł Yuga Labs w „fałszymym promowaniu” kolekcji NFT.

10 grudnia 2022 roku inwestorzy BAYC złożyli pozew zbiorowy przeciwko ponad 40 oskarżonym. Chodzi o Yuga Labs oraz celebrytów takich jak Post Malone, Justin Bieber i Paris Hilton. W pozwie twierdzono, że YL i celebryci byli w stanie „sztucznie zwiększyć” ceny NFT poprzez promocję ich właśnie przez tych celebrytów. W nowym rozwoju sprawy, Sotheby’s uwaględniono w poprawce do pozwu. 10 września 2021 roku Sotheby’s licytował 101 NFT BAYC (post z Twittera poniżej). To przyniosło ponad 24 miliony dolarów ze sprzedaży. Według oskarżycieli, aukcja NFT z 2021 roku rzekomo pomogła uczynić Yuga Labs bardziej wiarygodnym i wprowadziła inwestorów w błąd.

Jednak według doniesień mediów głównego nurtu, dom aukcyjny przekazał w oświadczeniu, że oskarżenia są „bezpodstawne”. Sotheby’s dodał również, że jest gotów „zdecydowanie się bronić”. W tym samym raporcie Yuga Labs również podzieliło zdanie Sotheby’s. Twórcy BAYC twierdzą, że nowe oskarżenia są „bezpodstawne lub pozbawione podstawy”. Firma opisała również pozew jako oportunistyczny.

Zobacz też: Pierwszy europejski ETF na Bitcoin trafia na giełdę w Amsterdamie

Bored Ape Yacht Club pełny kontrowersji

Bored Ape Yacht Club (BAYC) to ekskluzywna społeczność i kolekcja NFT przedstawiających unikatowe, artystyczne małpy. Powstała w maju 2021 r. na sieci Ethereum, oferując członkom dostęp do ekskluzywnych wydarzeń i korzyści. Jej popularność rosła, stając się symbolem kultury NFT i osiągając znaczące ceny na rynku.

Natomiast dom aukcyjny sztuki Sotheby’s to renomowana międzynarodowa firma aukcyjna. Specjalizuje się w sprzedaży dzieł sztuki, antyków, biżuterii, kolekcjonerskich przedmiotów i innych wartościowych dóbr kultury. Założono go w 1744 roku w Londynie. Sotheby’s jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych domów aukcyjnych na świecie. Organizuje aukcje na różnych kontynentach, przyciągając kolekcjonerów, inwestorów i miłośników sztuki z całego świata. Jest zaangażowany w licytowanie również cyfrowych dzieł, takich właśnie jak NFT.

bored ape
Siedziba Sotheby’s. Źródło: https://www.artnews.com

Inny proces dotyczący Yuga Labs został rozstrzygnięty wcześniej w 2023 roku. 7 lutego firma NFT zakończyła proces przeciwko deweloperowi zaangażowanemu w sprzedaż kolekcji kopiujących NFT o nazwie RR/BAYC. Yuga Labs i deweloper Thomas Lehman zgodzili się na trwały nakaz sądowy zabraniający temu ostatniemu korzystania z podobnych wizerunków BAYC lub prowadzenia stron na mediach społecznościowych sugerujących jakiekolwiek powiązanie z Yuga Labs.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze