Prezes FedEx: Blockchain odmieni światowe zarządzanie łańcuchami dostaw

1 071

Frederick W. Smith, prezes i założyciel FedEx Corporation, amerykańskiego przedsiębiorstwa zajmującego się przewozem przesyłek i logistyką, powiedział w przemówieniu podczas Consensus 2018, iż blockchain wyznaczy nowe trendy w kształtowaniu światowego transportu i logistyki. Prezes FedEx powiedział, że jest dość pewny siebie, że blockchain będzie motorem napędowym łańcuchów dostaw firm transportowych.

Zainteresowanie firmy technologią blockchain jest częścią strategii mającej na celu poprawę obsługi klienta i przeciwdziałanie konkurencyjnym firmom logistycznym, powiedział w przemówieniu Frederick W. Smith. FedEx współpracuje z organizacją Transport Alliance, która stara się ustanowić standardy branżowe dotyczące korzystania z blockchainu w transporcie. Przemówienie miało miejsce w Nowym Jorku, podczas wydarzenia Consensus2018, corocznego eventu dot. technologii blockchain. Przemawiając na konferencji Consensus 2018, prezes FedEx oświadczył, że nadszedł czas, aby firmy zaczęły przymuszać się do blockchainu lub stawić czoła „prawdopodobnemu upadkowi”. Twierdzi on, że technologia blockchain z pewnością wyprze dzisiejsze systemy księgowe, jak i wyeliminuje dokumentację papierową w największych firmach świata.

„Blockchain to kolejna granica, która całkowicie odmieni światowe łańcuchy dostaw” – powiedział Frederick Smith podczas przemówienia na Consensus 2018

Fedex
źródło: pixabay.com

Technologia blockchain ma realny potencjał obniżenia kosztów transakcji, czy przyspieszenia procesów weryfikacyjnych, co dla przedsiębiorstw logistycznych jest sprawą kluczową.

LG Electronics, Samsung i Fedex

Kilka dni temu opisywaliśmy implementację blockchainu przez giganta świata elektronicznego LG. LG CNS, spółka jednego z największych koncernów elektronicznych w Korei Południowej pracuje nad wdrożeniem własnego systemu typu blockchain. Monachain to platforma opierająca się na rozproszonej księdze rachunkowej. Kluczowym założeniem Monachain jest certyfikacja cyfrowa, wspólna waluta cyfrowa i cyfrowe zarządzanie globalnymi dostawami produktów grupy LG. Samsung również zastosuje możliwości technologii blockchain do zarządzania globalną siecią wysyłkową firmy, podobnie jak chce to uczynić koncern LG. Samsung Electronics rozważa wprowadzenie systemu księgowania za pomocą blockchainu do usprawnienia globalnego śledzenia przesyłek, wartych dziesiątki miliardów dolarów rocznie. System może obniżyć koszty wysyłki o nawet 20 procent, twierdzą analitycy Samsunga.

Co sądzicie o przemówieniu prezesa FedEx? Czy blockchain wyprze w przyszłości aktualne systemy księgowe i zarządzanie bazami danych? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze