Presearch | Konkurent Google uruchamia zdecentralizowany silnik wyszukiwania

4 919

Ambicją Presearch jest zakończenie monopolu Google w zakresie wyszukiwania w sieci Internet. Projekt chce zapewnić prywatność, nagradzając jednocześnie użytkowników tokenami PRE.

Blockchainowy startup Presearch uruchomił zdecentralizowaną wersję swojej wyszukiwarki, aby pomóc zapewnić bardziej prywatną alternatywę dla Google. Podobnie jak Brave, która skupia się na prywatności, Presearch nagradza swoich użytkowników natywnym tokenem kryptograficznym PRE.

W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, notowania PRE przedstawiają się następująco:

presearch
notowania PRE/ USD od CoinGecko

Presearch jako alternatywa dla Google?

Projekt oparty jest na Ethereum i korzysta z wyszukiwania obsługiwanego przez niezależne węzły, aby pomóc chronić tożsamość osób, które wysyłają zapytania o dane. Co więcej, osłabia monopolistyczną władzę Google w zakresie porządkowania i oceniania wyników wyszukiwania.

Korzenie Presearch sięgają już 2011 roku

Historia powstania projektu sięga w 2011 roku, kiedy to algorytm Google’a zakopał zawartość witryny ShopCity.com Colina Pape’a. Firma złożyła skargę do amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, że algorytm Google preferował swoje własne produkty, konkurencyjne w stosunku do ShopCity.

Ostatecznie Pape zdecydował, że potrzebna jest niezależna wyszukiwarka, więc zaczął tworzyć Presearch:

„Nie byliśmy jednak w stanie wymyślić aż do 2017 roku, jak wejść na rynek. Dopiero pojawienie się Ethereum uświadomiło nam, że możemy stworzyć własny token i nagradzać ludzi PRE za korzystanie z wyszukiwarki, a następnie nadać im wartość i uczynić z nich mechanizm płatności dla systemu reklamowego”powiedział Pape.

Ponad 300 000 aktywnych użytkowników

Wyszukiwarka już działa. Wdrożenie pełnych funkcjonalności nastąpi w ciągu najbliższych dwóch tygodni, gdy przejdzie ona z narzędzia innej firmy do operowania w pełni zdecentralizowanej formie. Pierwsze węzły będą obsługiwane przez zespół Presearch. Nowy system pomoże chronić dane osobowe, takie jak adresy IP użytkowników, informacje o urządzeniu, przeglądarce i dane o lokalizacji.

Presearch twierdzi, że liczba zarejestrowanych użytkowników przekracza już ponad 1,7 miliona, a aktywnych jest około 300 000.

Może Cię zainteresować:

Komentarze