Presearch | Konkurent Google uruchamia zdecentralizowany silnik wyszukiwania
Ambicją Presearch jest zakończenie monopolu Google w zakresie wyszukiwania w sieci Internet. Projekt chce zapewnić prywatność, nagradzając jednocześnie użytkowników tokenami PRE.
Blockchainowy startup Presearch uruchomił zdecentralizowaną wersję swojej wyszukiwarki, aby pomóc zapewnić bardziej prywatną alternatywę dla Google. Podobnie jak Brave, która skupia się na prywatności, Presearch nagradza swoich użytkowników natywnym tokenem kryptograficznym PRE.
W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, notowania PRE przedstawiają się następująco:
Presearch jako alternatywa dla Google?
Projekt oparty jest na Ethereum i korzysta z wyszukiwania obsługiwanego przez niezależne węzły, aby pomóc chronić tożsamość osób, które wysyłają zapytania o dane. Co więcej, osłabia monopolistyczną władzę Google w zakresie porządkowania i oceniania wyników wyszukiwania.
Amidst a growing backlash against Big Tech’s dominance of the web and concerns about censorship, privacy and user data, Presearch is excited to announce the launch of the first ever Node-Powered (Decentralized) Search Engine!
— Presearch (@presearchnews) January 28, 2021
Read more & see what's next: https://t.co/bCOlbPhHeU pic.twitter.com/2ZlUUWs8dU
Korzenie Presearch sięgają już 2011 roku
Historia powstania projektu sięga w 2011 roku, kiedy to algorytm Google’a zakopał zawartość witryny ShopCity.com Colina Pape’a. Firma złożyła skargę do amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, że algorytm Google preferował swoje własne produkty, konkurencyjne w stosunku do ShopCity.
Ostatecznie Pape zdecydował, że potrzebna jest niezależna wyszukiwarka, więc zaczął tworzyć Presearch:
„Nie byliśmy jednak w stanie wymyślić aż do 2017 roku, jak wejść na rynek. Dopiero pojawienie się Ethereum uświadomiło nam, że możemy stworzyć własny token i nagradzać ludzi PRE za korzystanie z wyszukiwarki, a następnie nadać im wartość i uczynić z nich mechanizm płatności dla systemu reklamowego”– powiedział Pape.
Ponad 300 000 aktywnych użytkowników
Wyszukiwarka już działa. Wdrożenie pełnych funkcjonalności nastąpi w ciągu najbliższych dwóch tygodni, gdy przejdzie ona z narzędzia innej firmy do operowania w pełni zdecentralizowanej formie. Pierwsze węzły będą obsługiwane przez zespół Presearch. Nowy system pomoże chronić dane osobowe, takie jak adresy IP użytkowników, informacje o urządzeniu, przeglądarce i dane o lokalizacji.
Presearch twierdzi, że liczba zarejestrowanych użytkowników przekracza już ponad 1,7 miliona, a aktywnych jest około 300 000.