PayPal chce przyśpieszyć transakcje kryptowalut
PayPal, światowy gigant płatności online podpisał dokument patentowy z Urzędem Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych(USPTO), dotyczący przyśpieszenia transakcji w obrębie walut cyfrowych. PayPal chce, aby waluty cyfrowe zostały szerzej zaadaptowane w płatnościach online.
Dokument polega na przyśpieszeniu transakcji kryptowalutowych poprzez identyfikację portfela danego użytkownika, który powiązany jest z odpowiednią walutą cyfrową (np. Ethereum), ale zawiera również klucz prywatny tego portfela. Główną koncepcją jest używanie portfeli drugorzędnych, stworzonych na potrzeby firmy. PayPal chce, aby transakcje omijały włączanie do kolejnych bloków w sieci blockchain. Aby zrobić coś takiego, firma zaproponowała sposób tworzenia dodatkowych portfeli z własnymi unikalnymi kluczami prywatnymi dla kupujących i sprzedających. Jeśli odpowiednia, wcześniej ustalona kwota pojawi się w portfelu, system prześle klucze prywatne do odbiorcy.
„Odbierana jest instrukcja w jaki sposób przesłać kwotę do sprzedawcy. Drugiemu użytkownikowi (sprzedawcy) zostaje przydzielony podzbiór kluczy prywatnych do drugorzędnego portfela użytkownika wysyłającego kryptowaluty, łącznie z zawartą kwotą która została wcześniej ustalona” – podaje oficjalny dokument USPTO.
Płatność i rozwój
Wraz z rozwojem Internetu oraz ogromnym wzrostem wykonywania płatności online, kupujący mają kilka możliwości zakupu towarów. Po pierwsze, mogą skorzystać z tradycyjnego pośrednika, jakim jest bank w którym posiadają swoje pieniądze. Wysyłamy pieniądze i są one księgowane zależnie, czy konto jest z tego samego banku, z którego wysłaliśmy przelew, czy jest to dzień roboczy, jak wielką kwotę wysłaliśmy. Jest to opcja najbardziej popularna, ale używana głównie kiedy transakcja przebiega w obrębie jednej waluty bądź państwa.
Jeśli będziemy potrzebować nabyć jakiś produkt poza granicami Polski, a szczególnie w krajach jak Chiny, Korea Południowa czy Indie, będzie to stanowczo kłopotliwe i czas oczekiwania wyniesie dużo ponad komfortowy czas oczekiwania. PayPal jest drugim rozwiązaniem pośrednika, przez co transakcje mogą być wykonywane szybciej i na skalę światową. PayPal niestety jest również pośrednikiem, bacznie kontrolowany przez banki i kontrowersyjny w swych działaniach. Bywały sytuacje, kiedy PayPal zakładał blokadę pieniędzy na 180 dni, bądź weryfikacja konta i transakcji trwały długie dni. Trzecim rozwiązaniem są oczywiście kryptowaluty, dzięki którym nie musimy obawiać się zamrożenia konta czy też zablokowania możliwości wypłat. Waluty cyfrowe pozwalają na wykonanie transakcji w krajach objętych wojnami domowymi, konfliktami geopolitycznymi, czy po prostu w krajach, w których waluty fiat są nic nie warte. Za przykład możemy podać Wenezuelę, w której to dzięki Bitcoinowi wielu mieszkańców kraju przeżyło. Dzięki spieniężeniu Bitcoina, mieszkańcy mogli zakupić potrzebne do przeżycia leki i pożywienie.