Chińczycy cały czas pracowali! | Wyciekły screeny z aplikacji dla chińskich banków

Chiny nie zwalniają tempa, jeżeli chodzi o blockchain. Znajdują się w końcowej fazie tworzenia nowej koalicji poświęconej tej technologii. Chociaż długo wyczekiwana premiera zdawała opóźniać się przez wzgląd na pandemię COVID-19, opublikowane niedawno zrzuty ekranu z aplikacji mogą świadczyć o tym, że rozwiązanie znajduje się już od dawna w fazie testów. Okazuje się zatem, że Chińczycy mogli prowadzić prace nad cyfrowym juanem bez jakiejkolwiek przerwy.

Chińskie władze oficjalnie ogłosiły członków nowo utworzonego krajowego komitetu blockchain. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych, koalicję tworzy obecne 71 członków. Oficjalna nazwa koalicji brzmi: National Blockchain i Distributed Ledger Technology.

W chińskiej koalicji blockchain dominują banki i giganci technologiczni

Oficjele PBoC zostali włączeni do grona pięciu wiceprzewodniczących komitetu. Wśród nowych członków znalazło się również co najmniej kilkunastu przedstawicieli najlepszych uniwersytetów w Chinach.

Największą reprezentację mają natomiast przedstawiciele gigantów telekomunikacyjnych i technologicznych. Może to świadczyć o możliwym partnerstwie między rządem a podmiotami korporacyjnymi w zakresie rozwoju technologii blockchain.

Według doniesień CNBC, swoje przedstawicielstwo w komitecie maja takie firmy jak: Baidu, Alibaba, JD.com, Tencent i Huawei.

Ostateczna lista członków nie jest jeszcze znana. Władze zwróciły się z prośbą o konsultacje w tym zakresie, które mają potrwać do 12 maja br.

Cyfrowy Juan ujrzał światło dzienne?

Mniej więcej w tym samym czasie, gdy ogłoszono powołanie konsorcjum blockchain, ujawniono domniemane zrzuty ekranu z oficjalnej aplikacji cyfrowej waluty/płatności elektronicznych (DC/EP).

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, Chiny od lat aktywnie prowadzą badania nad swoją cyfrową walutą. Ostatnie doniesienia sugerują, że przedsięwzięcie to zostało zawieszone z powodu wybuchu pandemii COVID-19. Nic bardziej mylnego? Przedstawione w social mediach screenshoty z aplikacji sugerują, że mogło być inaczej i Chińczycy wcale nie zawieszali prac.

Poniższe zdjęcia opublikował Ling Zhang dodając, że w ramach wstępnych testów zostaną włączone cztery miasta: Shenzhen, Chengdu, Suzhou i Xiongan.

Prezes Sino Global Capital Matthew Graham ujawnił również zdjęcia aplikacji, potwierdzając, że krążące po sieci zdjęcia ilustrują wygląd aplikacji zaprojektowanej dla Agricultural Bank of China.

Ujawniono również, że w aplikacji istnieje „tryb offline”, poprzez który cyfrowy juan można przenosić po prostu stykając ze sobą telefon nadawcy i odbiorcy.

Inne firmy z branży fintech i kryptowalut również udostępniły zrzuty ekranu aplikacji, komentując, że oprócz czterech banków to właśnie China Telecom, China Mobile i China Unicom będą pierwszymi firmami telekomunikacyjnymi wybranymi do testów.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze