Blockchain: Sukces w sieci logistycznej Alibaby

513

Blockchain w służbie logistyce

Lynx International, filia chińskiego giganta Alibaby ogłosiła niedawno, że z sukcesem zintegrowała sieć Blockchain z systemem logistycznym. Jak przekazano, system monitoruje łańcuch dostaw oraz przesyłek w zakresie ich produkcji, metod transportu, cła, kontroli przez stronę trzecią. Dyrektor techniczny Tang Ren, powiedział chińskiemu serwisowi informacyjnemu:

„Chociaż koncepcja blockchain dopiero niedawno zaczęła się pojawiać, ma bardzo szeroki zakres zastosowań. Jesteśmy przekonani, że jest to technologia internetowa, a nie narzędzie do spekulacji na walutach „

Jak to jest typowe dla każdego systemu opartego na blockchain, po zapisaniu danych można je pobrać i przeanalizować, ale nie można ich modyfikować w żadnym momencie. Niezmienność Blockchaina jest jednym z głównych powodów, dla których zaobserwowała istotne zastosowanie w kryptowalutach. Dzięki temu każdy system wykorzystujący tę technologię może czerpać korzyści z bezpieczeństwa i sporego stopnia zaufania. Do tej pory szacuje się, że ponad 30 000 importowanych towarów z portów w Shangai, Shenzhen, Guangzhuo, Hangzhuo i Tianjin zawierało dane dotyczące systemu firmy. Tang potwierdził także, że proces śledzenia informacji rozpoczyna się, zanim produkty dotrą do kraju. Powiedział również:

„Kiedy te towary są wysyłane z zagranicy do Chin, dane logistyczne już zaczęły być zapisywane na blockchain”

Twórca Alibaby Jack Ma bardzo różnie podchodził do kryptowalut. Do tej pory nie przyznawał się do posiadania jakichkolwiek tokenów, za to pozytywnie wypowiadał się za blockchain’em.  O jego inwestycji w tą technologię przekazuje poniższy materiał YT:

Chiński potentat w zakresie e-commerce do tej pory wykazywał spore zainteresowanie rozwojem tej technologii. Wiele innych chińskich podmiotów także wprowadza te rozwiązania, o czym pisaliśmy ostatnio w przypadku giganta elektronicznego – Lenovo. Słowo blockchain stało się popularne i wykorzystywane przez wiele podmiotów do tworzenia lepszych rozwiązań w różnych dziedzinach. Nie ma tygodnia, gdzie nie informowalibyśmy o nowym zastosowaniu sieci zdecentralizowanej co pokazuje, że jest to gorący temat w branży elektronicznej, informatycznej i wielu innych. O dalszych losach wspomnianej sieci i jej nowych wdrożeniach czy patentach będziemy informować na naszym portalu.

Komentarze