Biuro Informacji Kredytowej zacznie korzystać z blockchainu. Rewolucja w polskiej bankowości?

Polskie przedsiębiorstwo Billon, zajmujące się wykorzystaniem i implementacją technologii blockchain, nawiązało współpracę z Biurem Informacji Kredytowej. BIK jest przedsiębiorstwem założonym przez Związek Banków Polskich. Wczoraj tj. 14 maja, firma potwierdziła nawiązanie współpracy z BIK na swoim blogu. Jak piszą w komunikacie na stronie, jest to do tej pory „największa implementacja blockchainu w bankowości”.

Według twórców, partnerstwo to ma umożliwić szerokie i pozytywne skutki dla świata finansów, ubezpieczeń i telekomunikacji. Biuro BIK ogłasiło wspólne partnerstwo, aby pracować nad unikalną implementacją technologii firmy Billon. Partnerstwo jest wciąż na wczesnym etapie rozwojowym, a testy prowadzone są (prawdopodobnie) z ośmioma dostawcami usług bankowych. Jak twierdzi Billon, BIK zgromadził ponad 140 milionów historii kredytowych w różnych sektorach finansowych, które skorzystają z „najwyższego poziomu bezpieczeństwa, uczciwości i niezmienności”.

„Współpraca ta może dotknąć ponad 24 miliony osób i zapewnić im system zarządzania dokumentami tańszy niż papier, który jest odpowiedni dla wszystkich danych finansowych, ubezpieczeniowych i medycznych. Wyobraź sobie świat, w którym osoby odzyskują kontrolę nad swoimi dokumentami i nad ich tożsamością. Ten świat może nie być tak daleko.” – napisali na blogu Billon

Billon stworzył technologię rozproszonego rejestru, która umożliwia cyfrowy sposób wymiany pieniędzy i danych. Jej silnik, oparty na rewolucyjnej, skalowalnej i lekkiej architekturze blockchain pozwala na zapisywanie i przetwarzanie regulowanych walut FIAT oraz dokumentów w bezpiecznej zdecentralizowanej sieci. Billon zapewnia również natychmiastowe i bezpośrednie płatności przy wyjątkowo niskich kosztach obsługi.

Biuro Informacji Kredytowej S.A. , w skrócie BIK, to przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich i prywatne banki, którego zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz od niedawna również pozabankowych firm pożyczkowych. Do Związku Banków Polskich należy łącznie 106 banków komercyjnych, oddziałów instytucji kredytowych oraz banków spółdzielczych, których aktywa obejmują ponad 95% sektora bankowego w Polsce. Są to m.in Bank PEKAO SA, Citi Handlowy, Getin Bank, ING Bank Śląski, Bank Zachodni WBK, Bank BGŻ BNP Paribas, mBank, Bank Millenium.

Współpraca BIK z firmą Billon ma charakter długofalowy. Wierzymy, że wykorzystanie technologii blockchain, opracowanej wedle wspólnych innowacyjnych założeń, pomoże sektorowi finansowemu zoptymalizować i unowocześnić efektywną komunikację z klientem. Nasze rozwiązanie będzie można wykorzystać także do realizacji innych usług, m.in. elektronicznego doręczenia z aktywnym potwierdzeniem oraz zdalnego zawierania umów online.  – mówi prezes BIK Mariusz Cholewa.

Blockchain
źródło: LuckyStep/Shutterstock (Licensed) Remix by Jason Reed

PGNiG wprowadza własne rozwiązania blockchain z Billonem

W lutym pisaliśmy o współpracy przedsiębiorstwa Billon ze spółką wydobywczą PGNiG. Polskie przedsiębiorstwo fintech Billon podjęło kroki nad wykorzystaniem technologii blockchain w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie. PGNiG widzi przyszłość infrastruktury przesyłu danych za pomocą blockchainu, zarówno dla klientów indywidualnych jak i do stworzenia platformy księgowania płatności.

Co sądzicie o implementacji blockchainu przez BIK i Związek Banków Polskich? Zapraszamy do dyskusji!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze