Appchains rozwiązaniem problemów Web3

Ponieważ programiści blockchain konkurują o ruch i zasoby dla swoich dappów (aplikacji zdecentralizowanych), według niektórych w branży wadą może być małe doświadczenie użytkownika, co z kolei podważa przyczynę masowej adopcji. Dlatego, według Josha Neurotha z Ankr, jeśli obecne łańcuchy bloków – zarówno warstwy 1, jak i 2 – nie będą w stanie przezwyciężyć dręczących problemów, takich jak wysokie opłaty za gaz lub słaba prędkość sieci, trudno będzie przekonać tradycyjne organizacje, że potrzebują tej technologii. W przypadkach, w których podejmuje się próbę poprawy przepustowości transakcji łańcucha bloków, historia pokazuje, że konieczne może być podjęcie kompromisów, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo łańcucha. Alternatywnie programiści mogą rozważyć przezwyciężenie tego problemu, znanego jako trylemat łańcucha bloków, za pomocą łańcuchów bocznych lub łańcuchów bloków specyficznych dla aplikacji (Appchains).

Skalowalnością łańcucha bloków wyzwaniem

Jak wyjaśnił Josh Neuroth, szef produktu w zdecentralizowanej platformie infrastrukturalnej Web3 Ankr, powszechne przyjęcie Appchains może być iskrą potrzebną do rozpoczęcia i ostatecznego wdrożenia miliardów nowych użytkowników Web3. Ponadto Neuroth zasugerował również, że Appchains mogą być używane jako narzędzia, które pomagają programistom „pokonywać wyzwania związane ze skalowalnością poprzez współpracę z innymi rozwiązaniami do skalowania, takimi jak warstwa 2.

Techniczne aspekty Appchains

Łańcuchy bloków specyficzne dla aplikacji (inaczej podsieci, łańcuchy boczne lub łańcuchy aplikacji) to łańcuchy przeznaczone do obsługi tylko jednej zdecentralizowanej aplikacji. Są to podsieci ekosystemów, takie jak Avalanche, które obsługują dodatkową sieć tych „łańcuchów potomnych”. Łańcuchy aplikacji zapewniają programistom najlepsze zabezpieczenia, skalowalność i możliwości dostosowywania bez konieczności budowania od podstaw całkowicie nowego łańcucha warstwy 1.

Opierając się na istniejącym blockchainie L1 lub L2, programiści konkurują o ruch i zasoby z tysiącami innych projektów. Może to prowadzić do złego doświadczenia użytkownika w przypadku wolnych sieci, wysokich opłat za gaz i braku możliwości dostosowania. Alternatywnie, łańcuchy aplikacji przeznaczają wszystkie zasoby i infrastrukturę na obsługę jednej aplikacji — co prowadzi do znacznie ulepszonego UX.

Web3 coraz lepsze?

Miliony podekscytowanych nowych użytkowników Web3 jest rozczarowanych wysokimi opłatami za gaz, powolnymi transakcjami, hackami i złożonością. Dzięki nowemu rozwiązaniu tych problemów ze skalowalnością programiści mogą skupić się na dostarczaniu usprawnionych aplikacji Dapp, które sprawią, że każdy użytkownik sieci będzie chciał się zaangażować — dzięki czemu Web3 może wreszcie przyjąć miliardy nowych użytkowników. Krótko mówiąc, niestandardowe Appchains zaczną zapewniać wszystkie korzyści Web3 z lepszym doświadczeniem użytkownika niż nawet znane aplikacje Web2.

Użycie Appchains

Łańcuchy aplikacji najlepiej nadają się do przypadków użycia, które mają bardzo wysokie wymagania dotyczące przepustowości i skalowalności. Budowanie gry bezpośrednio na Ethereum oznaczałoby dość powolne i kosztowne doświadczenie dla graczy pod względem opłat za gaz. Dzięki grze zbudowanej na Appchain można zapewnić zawsze niską (lub nawet zerową) opłatę za gaz dzięki niesamowicie szybkim transakcjom, które nie odwracają uwagi od rozgrywki. Ta sama zasada dotyczy każdego nowego protokołu Defi lub DEX.

Łańcuchy bloków specyficzne dla aplikacji adresują i zapewniają rozwiązanie dla każdego aspektu trylematu skalowalności łańcucha bloków. Poprawiają decentralizację, tworząc „internet łańcuchów bloków” z nowymi walidatorami i węzłami dla zróżnicowanej infrastruktury. Poprawiają bezpieczeństwo, umożliwiając dowolne dostosowywanie lub ulepszanie ram bezpieczeństwa, jakie mogą wymyślić programiści.

I wreszcie, Appchains są wyjątkowo dobre w zwiększaniu skalowalności, zapewniając, że Dapps może obsługiwać prawie dowolną liczbę użytkowników lub transakcji. Łańcuchy aplikacji nie są ostatecznym rozwiązaniem złożoności trylematu, ale są dodatkowym narzędziem, które pomaga nam przezwyciężyć wyzwania związane ze skalowalnością, współpracując z innymi rozwiązaniami do skalowania, takimi jak warstwa 2, które już teraz wykonują świetną robotę, aby je ulepszyć wydajność Web3.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.