Tesla wznowi płatności w bitcoin pod jednym warunkiem

Jeśli co najmniej 50% energii wykorzystywanej do wydobywania bitcoinów będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych, Tesla ponownie rozważy uznanie bitcoina jako środka płatności za swoje samochody.

Tesla nie wyklucza ponownego zezwolenia na transakcje w BTC

Po tym, jak w maju tego roku Tesla przestała akceptować BTC jako metodę płatności dla swoich samochodów elektrycznych, Elon Musk oświadczył, że jego firma wznowi otrzymywanie transakcji bitcoin, pod jednym warunkiem zależnym od zużycia energii.

Dokładnie miesiąc po ogłoszeniu przez Teslę wstrzymania płatności bitcoinami, Elon Musk napisał na Twitterze, że producent pojazdów elektrycznych przywróci zezwolenie na transakcje BTC. Warunek jest jednak jeden: co najmniej 50% energii wykorzystywanej do wydobywania bitcoinów musi pochodzić z czystych źródeł energii.

„Kiedy pojawi się potwierdzenie rozsądnego (~50%) zużycia czystej energii przez górników z wizją pozytywnego rozwoju sytuacji na przyszłoś, Tesla wznowi zezwolenie na transakcje bitcoin” – napisał Elon Musk na Twitterze.

Tweet stanowił ripostę na wypowiedź Magdy Wierzyckiej, jednej z najbogatszych kobiet w RPA i CEO Sygnia, która obwiniła Muska za pump & dump na rynku bitcoina, który miliarder miał przeprowadzić według niej dla własnej korzyści. Musk twierdził, że Tesla sprzedała tylko 10% udziałów, aby potwierdzić, że Tesla może sprzedać BTC bez konieczności wpływania na rynek.

Musk deklaruje, że jego intencją nie jest manipulowanie rynkiem

Miliarder odrzucił zarzuty, że wykorzystuje swoje wpływy w mediach społecznościowych, aby celowo wpływać na cenę BTC. Jednak bez względu na to, czy robi to celowo, czy nie, posty Muska na Twitterze skutkują często zwiększonym poziomem zmienności na rynku króla kryptowalut. Po wspomnianym wyżej wydarzeniu, w którym Tesla wstrzymała płatności BTC, cena aktywa spadła praktycznie natychmiast o 3000 USD i o ponad 20% następnego dnia.

Kiedy kilka dni później Musk wyjaśnił, że Tesla nadal posiada wszystkie swoje monety, cena wzrosła o 2500 USD. Tym razem nie było inaczej. Cena kryptowaluty natychmiast zareagowała na wiadomość nagłym wzrostem o 1500 USD, przekraczając opór 36 tys. USD. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji kurs BTC/USD wynosi 38 860 USD.

kurs bitcoin
kurs BTC/USD; źródło: tutaj

Może Cię zainteresować:

Komentarze