Taproot w Bitcoin | Społeczność rozpoczęła proces decyzyjny

Bitcoin tworzy historię… Jeśli górnicy zgodzą się na wdrożenie Taproot przed kolejnym dostosowaniem trudności wydobycia, sieć „króla kryptowalut” może stać się bardziej prywatna i skalowalna.

Po kilku latach żmudnych prac, długo oczekiwana aktualizacja Taproot jest gotowa do uruchomienia. Społeczność zdecyduje teraz, czy zgadza się na jej wdrożenie.

Co to jest Taproot i dlaczego jest tak ważny?

Taproot to soft fork sieci Bitcoin, który integruje podpisy Schnorra, alternatywną metodę podpisu w stosunku do ECDSA – metody obecnie zaimplementowanej w sieci. To uaktualnienie, w bardzo prosty sposób, pozwala na stworzenie pewnego rodzaju klucza głównego, aby podsumować zestaw sygnatur w jedną. W ten sposób wykonywanie transakcji z wieloma sygnaturami z wieloma wejściami (UTXI) na Bitcoinie staje się wydajniejsze, tańsze i łatwiejsze.

Ta implementacja otwiera drzwi dla różnych metod zaciemniania tożsamości poprzez ukrycie liczby uczestników zaangażowanych w transakcję Bitcoin.

Kolejną zaletą Taproot jest to, że zmniejsza obciążenie sieci, redukując przestrzeń transakcyjną o co najmniej 20% (dużo więcej, jeśli transakcje są multisygnaturowe), co zwiększy wydajność przetwarzania transakcji na sekundę i znacznie obniży opłaty za każdą transakcję.

Oczekuje się, że wdrożenie Taproot umożliwi ewentualny rozwój w stronę smart kontraktów, co doprowadziłoby do jeszcze większego wykorzystania sieci.

Przyszłość Bitcoina w rękach społeczności

Aby wdrożyć Taproot, górnicy muszą zaktualizować swoje węzły pod kątem kompatybilności i zasygnalizować ewentualną zgodę na Taproot.

Okres głosowania rozpoczął się od ostatniej korekty trudności sieci i będzie trwał 2016 bloków do następnej aktualizacji. Jeśli w tym czasie ponad 90% bloków wydobywczych zasygnalizuje swoją zgodę Taproot, soft fork zostanie wdrożony (najprawdopodobniej w listopadzie tego roku).

Pierwszym blokiem zasygnalizowanym dla Taproot był blok 681458, wydobyty przez SlushPool w dniu 2 maja 2021 roku.

Ponad 10% wydobytych bloków zgadza się na już soft fork. Decyzję podjąć muszą jeszcze kolejne 1763 bloki, Jeśli cel nie zostanie osiągnięty, będziemy musieli poczekać na kolejną korektę.

botcoin taproot
źródło: taproot.watch

Postępy w zakresie wdrożenia można śledzić na stronie Taproot.watch. Obecnie z 10 największych puli wydobywczych tylko 3 dały zielone światło.

Druga najpotężniejsza pula w sieci Bitcoin, F2Pool, była tą, która wydobyła pierwszy blok sygnalizujący gotowość na Taproot. Ekscytację wdrożeniem wykazuje wielu znanych bitcoinowców. Twórca Twittera, Jack Dorsey, udostępnił link do strony śledzenia bloków na rzecz soft forka. Andreas Antonopoulos powiedział natomiast, że zamierza zaktualizować swoje węzły jak najszybciej.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze