Ostatni kwartał 2021 r. jednym z najlepszych w historii bitcoina?
Wydaje się, że ostatni kwartał bieżącego roku może okazać się jednym z najlepszych dla kryptowalut a już z pewnością dla bitcoina. Analitycy uważają, że od tego, jak BTC zamknie 2021 r., zależy jego sentyment w (przynajmniej) pierwszych miesiącach nowego roku.
Bitcoin w IV kwartale 2021 roku
Od rozpoczęcia IV kwartału minęło prawie półtora miesiąca. Widok stanu price action i wskazań on-chain, krajobraz zdaje się utrzymywać nastawienie na wzrosty. Warto przypomnieć, że od 1 października cena bitcoina wzrosła o 23 700 USD, co doprowadziło do nowego – bynajmniej nie jednego – rekordu ceny.
Cały rynek utrzymuje się w stanie zysku. Co więcej, dopóki SOPR pozostaje znacznie powyżej 1,02, nie ma powodu spodziewać się spadków.
Decydującym czynnikiem jest również rentowność inwestorów, jako że będzie dyktować zachowanie w zakresie tempa upłynniania aktywów na rynku. Obecnie wskaźnik zysków/strat dla posiadaczy krótkoterminowych (STH) wydaje się sprzyjać zyskom. Co więcej, podobnie jak SOPR, o ile wynosi powyżej 1, STH nie mają się (co do zasady) o co martwić.
Po drugie, szok podażowy posiadaczy długoterminowych (LTH) cały czas się zmniejsza. Wskazuje to, że LTH chętnie rozdzielają swoje udziały wśród nowych inwestorów, czego od nich oczekiwano. Tego rodzaju zachowania LTH w zakresie wydatków są zwykle oznaką siły na rynku. Jeśli rentowność STH utrzyma się na wysokim poziomie, wzrost ceny może być kontynuowany.
Jest to również widoczne w odniesieniu do SVAB. Wskaźnik ten pokazuje, że cyfrowe monety starsze niż sześć miesięcy były wydawane najczęściej.
Co czeka bitcoina na koniec tego roku?
Patrząc z perspektywy danych historycznych, rajdy byków w czwartych kwartałach potrafiły przekroczyć oczekiwania. W 2017 roku, kiedy BTC wciąż znajdował się poniżej progu 10 000 USD, końcówka roku przyniosła wzrost o 218,5%.
W 2020 r., kiedy rekordem ceny BTC był poziom 14 000 USD, czwarty kwartał doprowadził do wzrostu o 179,6% i przekroczenia pułapu 30 000 USD.
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.