10 błędnych przekonań o kryptowalutach, których warto wyzbyć się tu i teraz

Rynek kryptowalut bywa okrutny. Jeśli nie znasz podstawowych zasad i kilku sztuczek, pożre cię żywcem. Możesz łatwo paść ofiarą manipulacji i stracić w mgnieniu oka wszystkie swoje pieniądze.

Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym traderem, czy nowicjuszem, możesz wpaść w pułapkę. Chodzi o emocje i sposób, w jaki nimi zarządzasz. Dobrą wiadomością jest to, że mechanizmów rządzących psychologią rynku możesz się nauczyć. W ten sposób przygotujesz się na czyhające na Ciebie zawirowania i niepewność.

Przyjrzyjmy się niektórym z najczęstszych nieporozumień dotyczących tego rynku…

Błędne przekonanie nr 1: Kup i TRZYMAJ!

Przez większość czasu słyszysz podszepty innych ludzi, którzy mówią Ci: kup i trzymaj; poczekaj, a zobaczysz, jakie zyski osiągniesz za 5, 10 lub 20 lat – przejdziesz na kryptowalutową emeryturę.

Najprostsza recepta inwestycyjna, prawda?

Byłoby dobrze, gdyby tak sformułowana strategia sprawdzała się zawsze i w każdych warunkach. Niestety nie zawsze tak jest.

Patrząc na rynek z perspektywy historycznej można śmiało powiedzieć, że sprawdza się jak dotąd w odniesieniu do bitcoina oraz ethereum. W przypadku innych monet warto zastanowić się dwa razy.

Spójrz na listę 100 najlepszych kryptowalut z 2015 roku:

Najlepsze kryptowaluty 2015 rok; źródło: link

Jeśli zainwestowałbyś w te 100 monet w 2015 roku i trzymał w portfelu, na 90, 95 z nich straciłbyś swoje pieniądze. Wiele z tych projektów mogło cieszyć się przywilejem pierwszego gracza. Wiele z nich nie miało nawet konkurentów na rynku.

A dziś… są już historią. Spoczywajcie w pokoju!

Błędne przekonanie nr 2: Powinienem posiadać CAŁEGO bitcoina!

Możesz myśleć, że bitcoin jest zbyt drogi i nie możesz sobie pozwolić na zakup całej monety. My, ludzie, uwielbiamy posiadać rzeczy w pełnym wymiarze, w pełnej wielkości. Uwielbiamy mieć wolnostojący dom, jeździć własnym samochodem, mieć talerz pełen jedzenia tylko dla siebie. Czujemy się zakłopotani, gdy wypada podzielić się tymi rzeczami z kimś innym.

Właśnie dlatego wielu z nas uważa, że ​​powinniśmy mieć również 1 bitcoina… lub 10… może 100?

Sprawdzamy cenę! Załóżmy, że bitcoin kosztuje 10 000 USD. Kupujesz 0,1 bitcoina. Cena wzrasta do 20 000 USD. Teraz możesz sobie pozwolić na zakup 0,05. Och… cena to już 50 000 000! Czy powinieneś teraz kupić 0,02 BTC?

I nigdy nie kupujesz! Ciągle masz wrażenie, że spóźniłeś się na pociąg i już nigdy nie uda Ci się wejść w posiadanie całej monety BTC.

Ale wiesz co?

Trzymanie całych monet W OGÓLE nie ma znaczenia. Aby stać się bogatym w przyszłości, nie musisz posiadać 1 bitcoina! Jeśli Twój budżet pozwala Ci dziś na zakup 0,01, 0,001 lub 0,0001 bitcoina, nadal jest to niesamowita inwestycja.

OK, porównujesz ceny różnych tokenów i wybierasz (miejmy nadzieję, że po wnikliwym researchu) jak najtańsze do kupienia. W ten sposób posiadasz milion coinów danego, taniego projektu, a nie milionową część jednej, drogiej, cyfrowej monety. Pamiętaj jednak, że posiadanie milionów cyfrowych monet niekoniecznie sprawi, że staniesz się milionerem.

Jest bardzo mało prawdopodobne (choć nie jest to niemożliwe), aby moneta, którą kupiłeś dzisiaj za 1 cent, była warta w przyszłości 10 dolarów. Ruch 1000x w górę = 1000x więcej inwestycji innych ludzi = 1000x większe zaufanie do projektu. Warto mieć na uwadze, że relatywnie niewiele projektów zyskuje taki wymiar inwestycji i poziom atencji ze strony społeczności.

Błędne przekonanie nr 3: Bądź chciwy, gdy inni się boją!

Rynek się załamał i wszystkie ceny spadły o co najmniej 50-60%! Czy powinieneś postępować zgodnie z radą Warrena Buffetta i być chciwym?

I tak i nie!

Zawsze dobrze jest zgromadzić jak najwięcej “silnych” monet. Zapewne już nigdy nie pożałujesz, że kupiłeś trochę bitcoinów, kiedy były super tanie.

Z drugiej strony, rynek altcoinów jest bardzo zmienny. Historycznie rzecz biorąc, podczas dotychczasowych załamań rynkowych, posiadacze altów ucierpieli dużo bardziej niż miało to miejsce w przypadku bitcoina. Co gorsza, wielu z nich nie zdołało odrobić strat…

Porównanie % spadku cen niektórych kryptowalut podczas krachu w 2021 r.

Jeśli zatem widzisz, że cena jakiegoś altcoina spadła z 10 do 1 dolara, powinna Ci się zapalić czerwona lampka – najpewniej nie jest to okazja inwestycyjna, aby kupić “w dołku”.

Błędne przekonanie nr 4:  Wszyscy inwestorzy/ traderzy mają dostęp do wiadomości w równym stopniu

Binance to największa scentralizowana giełda na świecie do handlu kryptowalutami. Od czasu do czasu wprowadzają na swoje platformy nowe tokeny. W tym celu ogłaszają na przykład airdropy i tak dalej. Zwykle przed i jakiś czas po listingu nowego tokena, jego cena wzrasta.

CZ i prawdopodobnie kilku pracowników giełdy Binance wie o danym listingu znacznie wcześniej niż reszta z nas. Mają przywilej kupowania tych tokenów po absolutnie niskiej cenie (na innych platformach), a następnie sprzedawania ich po znacznie wyższych cenach, gdy staną się oficjalnie przedmiotem obrotu.

Pamiętaj, że zawsze są ludzie, którzy dowiadują się o branżowych nowościach i wydarzeniach przed Tobą. 

Błędne przekonanie nr 5: Kupuj plotki, sprzedawaj wiadomości!

Ten słynny cytat oznacza po prostu, że jeśli w ekosystemie danego projektu ma (w określonym dniu) wydarzyć się coś ważnego (np. hard fork czy wprowadzenie smart kontraktów), powinieneś (co do zasady) zacząć kupować tę monetę przed tą datą… a potem sprzedać z zyskiem, gdy tylko pojawią się wiadomości potwierdzające, że to, co miało się stać, jest już faktem.

Niestety, to nie zawsze działa w ten sposób!

Istnieje wiele fałszywych wiadomości i fałszywych obietnic. Oszuści próbują nakłonić ludzi – zwłaszcza inwestorów detalicznych – do kupowania określonych monet… a reszta historii jest dobrze znana: nie dotrzymują obietnic – wygłaszane przez nich komunikaty nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. 

Ta strategia działa prawdopodobnie w odniesieniu chociażby do ETH 2.0. W przypadku coinów o małej kapitalizacji warto jednak pozostać ostrożnym i starać się na bieżąco weryfikować wystosowywane przez nie komunikaty.

Błędne przekonanie nr 6: Im wyższe APY, tym lepiej!

Istnieją monety oferujące APY w wymiarze 1000% lub nawet wyższym. Oznacza to po prostu, że jeśli kupisz monety danego projektu i zablokujesz je na jakiś czas w protokole (staking) lub pożyczysz (dostarczysz płynność), wówczas w ciągu jednego roku możesz mieć 10 razy więcej tej (lub innej) monety.

Cóż, brzmi bardzo interesująco i kusząco… na pierwszy rzut oka!

W tym miejscu warto rozważyć kilka kwestii:

Przede wszystkim trzeba uważać na sam projekt. Istnieje wiele scamów, które próbują przekonać ludzi do kupowania swoich monet… a kiedy już osiągną swój cel, blokują na przykład twoje środki i nie możesz już ich odzyskać.

Wiele z tych potencjalnie bardzo zyskownych ofert jest również w jakiś sposób powiązanych z platformami DeFi. Przykładowo, pożyczasz pieniądze na platformie innym inwestorom, a oni w zamian oferują ci niewiarygodny poziom zwrotu. Jednak DeFi jest nadal na bardzo wczesnym etapie, dlatego bywa bardzo ryzykowne i niestabilne. Dlatego zawsze istnieje ryzyko, że ​​stracisz całą inwestycję lub przynajmniej jej część!

Wreszcie, większość projektów oferujących tego typu zyski cierpi z powodu słabej tokenomiki. Zwykle mają nieograniczoną podaż monet i miliardy monet w obiegu. To samo w sobie powoduje, że cena monety jest bardzo niestabilna.

Błędne przekonanie nr 7: Monety o niskiej kapitalizacji rynkowej mają szansę urosnąć 10, 100 a nawet 100 razy!

Czy roztropniej jest kupować aktywa z Top 10, 20 w nadziei, że w przyszłości ich cena wzrośnie 2 lub 3 razy…

czy

lepiej zainwestować w mniejsze monety i liczyć na ich wzrost w wymiarze 10 lub 100 x?

Jest to prawdopodobnie jedno z najczęściej zadawanych pytań, które zadają sobie zwłaszcza początkujący inwestorzy.

90-95% projektów, z którymi możesz mieć aktualnie do czynienia, nie przetrwa. Tak więc znalezienie monet o małej kapitalizacji z potencjałem 10x lub 100x nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Z drugiej strony, najlepsi gracze na rynku są bardziej stabilni, a szanse na przeżycie w ich towarzystwie są znacznie większe! Bitcoin to Twój najbezpieczniejszy zakład. Oczywiście mądrze jest zainwestować część swojego portfela w ETH, Cardano, Solana, Polkadot lub inne projekty, które niosą za sobą najwyższą jakość.

Błędne przekonanie nr 8: Analiza techniczna jest najważniejsza!

Czytasz książkę lub bierzesz udział w kursie, aby zrozumieć znaczenie wszystkich formacji świecowych, które pojawiają się na wykresie. Potem kupujesz dwa duże monitory i umieszczasz tam 43 wykresy… i oglądasz je w dzień i w nocy! Zanim się zorientujesz, stajesz się traderem 24/7 korzystającym z czystej analizy technicznej.

Chociaż analiza techniczna jest bardzo ważna i pomocna, nie powinna być wykorzystywana jako jedyne źródło podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Rynek kryptowalut, jak każdy inny rynek finansowy, dotyczy podaży i popytu. I oczywiście… wiadomości i wydarzenia odgrywają ważną rolę. Następnym razem, gdy Elon Musk opublikuje tweeta o BTC lub DOGE, spróbuj przeanalizować ceny za pomocą analizy technicznej. Niewykonalne.

Błędne przekonanie nr 9: Środki, które trzymasz na giełdzie, są bezpieczne

Istnieje pewne ryzyko, że trzymasz swoje cyfrowe monety na giełdach. Po pierwsze, w większości przypadków na giełdach nie jesteś “prawdziwym właścicielem” aktywów, które znajdują się w hostowanym przez nie portfelu. Pamiętaj, że giełdy mają swoje własne portfele, w których przechowują dla ciebie kryptowaluty i tokeny.

W okresach krachu na rynku bardzo prawdopodobne jest to, że giełdy będą miały problemy. Dzieje się tak głównie z powodu zwiększonego obciążenia i większej liczby zapytań kierowanych do ich serwerów. Zdarza się, że giełdy czasami celowo odcinają dostęp użytkownikom, aby pieniądze nie wypływały z ich platformy.

Hakerzy kochają giełdy. Są one dla nich jak garnek miodu. W przeszłości miały miejsce dziesiątki ataków i hacków, a w przyszłości będzie ich z pewnością dużo więcej.

O ile nie handlujesz aktywnie swoimi monetami lub nie stakujesz ich na giełdach, trzymanie tam środków nie jest wskazane. Warto rozważyć zakup portfela sprzętowego.

Błędne przekonanie nr 10: Kryptowaluta zostaną z nami na zawsze

Blockchainy i kryptowaluty są innowacyjne. Wyeliminowały konieczność korzystania z pośredników. Istnieje dla nich nieskończenie wiele ekscytujących przypadków użycia. Rewolucjonizują wiele rzeczy w naszym życiu.

Wszystkie te stwierdzenia są prawdziwe i zakorzenione głęboko w naszych sercach; uwielbiamy wyobrażać sobie świetlaną przyszłość w tej dziedzinie.  Zawsze jednak istnieje ryzyko, że na rynku dojdzie do prawdziwego krachu, w grę wejdą znaczące regulacje lub wartość większości projektów spadnie do zera.

Właśnie dlatego nie powinieneś inwestować w kryptowaluty oszczędności swojego życia. Powinieneś inwestować tylko tyle, co możesz pozwolić sobie stracić. Powinieneś zdefiniować stop-loss dla swoich transakcji i zawsze być przygotowanym na wyjście z rynku na czas, jeśli to konieczne.

Kryptowaluty nie powinny być Twoją jedyną nadzieją na przyszłość. Warto zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny o inne opcje, takie jak nieruchomości, akcje i tak dalej.

Słowem podsumowania

Podsumowując, oto lista rzeczy, które warto rozważyć:

✔️HODL nie jest dobrą strategią w odniesieniu do wszystkich monet. Stosuj ją tylko w odniesieniu do najsilniejszych projektów.

✔️ Posiadanie całych jednostek monet nie ma znaczenia. Inwestuj w dobre projekty na tyle, na ile pozwala Ci budżet.

✔️W czasie krachu na rynku nie powinieneś być chciwy w odniesieniu do tokenów o słabej proweniencji.

✔️Niektórzy ludzie mają przywilej wczesnego dostępu do wiadomości. Bądź świadomy manipulacji na rynku.

✔️”Kupuj plotki, sprzedawaj wiadomości” nie zawsze jest opłacalną strategią. Bądź świadomy działań oszustów i podejrzanych plotek/wiadomości.

✔️Wyższe APY niekoniecznie oznacza większe zyski. Zanim zaczniesz inwestować, stakować lub dostarczać płynność, zbadaj dokładnie projekt, któremu chcesz zaufać.

✔️Znalezienie gemów skazanych na 10x, 100x lub 1000x wzrosty nie jest łatwym zadaniem. Trzymanie się najsilniejszych projektów to znacznie bardziej bezpieczna opcja i mniejsza ekspozycja na ryzyko. 

✔️Analiza techniczna nie powinna stanowić jedynego źródła podejmowania decyzji inwestycyjnych.

✔️Kryptowaluty, które trzymasz na giełdach, nie są całkowicie pod Twoją kontrolą. Rozważ zaopatrzenie się w portfel sprzętowy.

✔️W świecie kryptowalut nic nie jest pewne. Zawsze bądź przygotowany na wyjście z rynku.

***

Powyższy artykuł jest tłumaczeniem opracowania zatytułowanego 10 Common Misconceptions About Cryptocurrencies Trading and Investment, którego autorem jest Ehsan Yazdanparast (źródło: link)

giełdy kryptowalutKryptowalutyportfele sprzętoweScam
Komentarze (0)
Dodaj komentarz