Najgorszy miesiąc w historii Bitcoina?
Po tygodniu niezbyt inspirujących ruchów ceny, bitcoin wciąż tkwi na poziomie 36 000 USD. Czy maj okaże się dla BTC najgorszym miesiącem od ponad 10 lat?
Cointelegraph Markets przedstawiło 5 czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas analizowania potencjalnej sytuacji na wykresie BTC/USD.
Strach przed inflacją
To spokojny dzień dla rynków akcji i towarów przez wzgląd na święta w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i na Zachodzie. Rynki azjatyckie i tak są w większości stabilne, ponieważ inwestorzy przygotowują się na początek okresu mniejszej aktywności rynków w okresie letnim.
Oddalenie obrazu powoduje jednak, że dostrzegamy zdecydowanie mniej stabilności. Czy powodem tego jest inflacja?
„Decydenci zobowiązali się zaakceptować wyższy poziom inflacji, większą zmienność inflacji, a gdy tak się stanie, zobaczysz, że inflacja wzrośnie strukturalnie” – powiedział Mixo Das, strateg kapitałowy w JPMorgan Asia, w rozmowie z Bloomberg.
„Nie sądzę, żeby zostało to już uwzględnione w cenie.”
Inflacja jest ze swej natury przeciwieństwem standardu Bitcoin, biorąc pod uwagę stałą podaż kryptowaluty i malejącą krzywą emisji, którą nie można manipulować.
W związku z tym popyt ze strony instytucji i podmiotów o dużej ekspozycji na gotówkę powinien nadal rosnąć wraz z inflacją, którą banki centralne tolerują na coraz wyższych poziomach.
W czasie ostatniej debaty na temat zużycia energii przez Bitcoin, Saifedean Ammous, autor „The Bitcoin Standard”, zasugerował, że około 10% światowego bogactwa jest już co roku eliminowane przez inflację.
„Słabe ręce” nie mogą przestać sprzedawać
W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, kurs BTC/USD znajdował się poniżej 36 000 USD. Cena spadała od czasu, gdy w zeszłym tygodniu osiągnęła lokalne maksimum na poziomie 41 000 USD.
Zgodnie z danymi z Glassnode, dotychczasowi posiadacze dodają na obecnym poziomie więcej BTC do swoich portfeli, a sprzedają im niedawni nabywcy.
Ten klasyczny kierunek „słabe ręce do silnych” nie jest niczym nowym, aczkolwiek jego tempo rośnie.
Górnicy również wracają do kupowania, odwracając krótką kaskadę sprzedaży, która towarzyszyła pierwszemu spadkowi do 30 000 dolarów.
„Ten wykres jest NIESAMOWITY!”, wyznał na Twitterze Lark Davis, podkreślając poczucie ekscytacji wśród długoletnich uczestników rynku.
„Górnicy i długoterminowi hodlerzy akumulują, tylko krótkoterminowi sprzedają. Nic nowego! ”
Tygodniowy wskaźnik względnej siły bitcoina (RSI), kluczowy miernik do diagnozowania terytoriów wykupienia i wyprzedania, również krąży wokół minimów, które zostały pokonane dopiero po krachu z marca 2020 r. i kapitulacji ceny z grudnia 2018 r.
Byczy „ból głowy”
W swojej najnowszej analizie rynkowej Decentrader wskazał 200-dniową średnią ruchomą (DMA) i 20-tygodniową średnią kroczącą (WMA) jako istotne poziomy, które należy obserwować.
200 DMA ulokowana jest obecnie nieco powyżej 40 000 USD – w miejscu, w którym BTC/USD odnotował w zeszłym tygodniu odrzucenie – podczas gdy 20 WMA jest wyższe i wynosi blisko 49 000 USD.
„Gdyby Bitcoin znalazł wystarczający popyt w niższych przedziałach 30 000 USD, oczekuje się, że 20 WMA będzie działać jako opór” – podsumował Decentrader.
„Większy spadek prawdopodobnie sprawiłby, że prawdopodobnym celem stałyby się przedziały w okolicach 20 000 USD (78,6%) . W związku z tym, price action w ciągu następnego tygodnia będzie szczególnie ważne”.
20 000 USD?
Pomysł, że cena bitcoina mogłaby powrócić do poziomu rekordu z 2017 r., wynoszącego 20 000 USD, jest niezbyt optymistyczny.
Uznawszy, że założenia modelu S2F wciąż są „testowane” przez wahania cen, PlanB nie uważa, żeby wizja potencjalnej kapitulacji bitcoina do 20 000 dolarów była zbyt prawdopodobna.
„Oczywiście nie zgadzam się, S2F i dane on-chain wskazują na znacznie wyższe ceny (100-288 000 USD). Czas pokaże”, wyznał PlanB na Twitterze.
Dodał, że „zrealizowana” cena bitcoina – obliczenie BTC / USD na podstawie ceny, po której ostatnio poruszała się każda z cyfrowych monet – wynosi teraz 23 000 USD. Podczas bull runów w 2013 i 2017 r. ceny wzrosły o rząd wielkości, a w tym roku jeszcze do tego nie doszło.
Najgorszy maj w historii?
Czy to najgorszy maj w historii? Jeśli chodzi o miesięczne zwroty dla inwestorów, zdecydowanie tak to wygląda.
Ostatniego dnia maja 2021 r. nastroje prawdopodobnie nie są pozytywne, gdyż miesięczne straty hodlerów wynoszą prawie 40%.
Dla porównania maj był lukratywnym miesiącem dla BTC/USD. Na przykład, w tym samym miesiącu w latach 2017 i 2019, para zyskała ponad 50%.
Maj 2021 jest obecnie na dobrej drodze, aby stać się najgorszym miesiącem od 2013 roku pod względem wyników zarówno w pierwszym, jak i drugim kwartale.
źródło: tutaj
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.