MFW interweniuje w sprawie uznania bitcoina jako środka płatności przez Salwador

MFW planuje spotkać się z prezydentem Salwadoru. Rozmowy maja dotyczyć między innymi bitcoina…

Międzynarodowy Fundusz Walutowy już wcześniej wypowiadał się negatywnie w odniesieniu do mniejszych państw, takich jak Wyspy Marshalla, uznającym walutę cyfrową za prawny środek płatniczy. Teraz przedstawiciele MFW chcą spotkać się z prezydentem Salwadoru, aby omówić niedawną „legalizację” bitcoina w tym kraju.

„Obawy natury prawnej i finansowej” | Czy MFW chce „wyleczyć” Salwador z bitcoina?

Przedstawiciel MFW powiedział, że niedawna decyzja Salwadoru może budzić obawy natury prawnej i finansowej.

Na czwartkowym briefingu prasowym Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), jego rzecznik Gerry Rice przyznał, że grupa prowadzi już rozmowy z prawodawcami w Salwadorze na temat pożyczki na wsparcie gospodarki kraju, po zatwierdzeniu funduszy ratunkowych związanych z pandemią w zeszłym roku. Rice dodał, że zespół MFW spotka się dziś z prezydentem Nayibem Bukele, a prawdopodobnym tematem do dyskusji będą również kryptowaluty.

„Przyjęcie bitcoina jako prawnego środka płatniczego wiąże się z szeregiem problemów makroekonomicznych, finansowych i prawnych, które wymagają bardzo dokładnej analizy” – powiedział Rice. „Uważnie śledzimy rozwój wydarzeń i będziemy kontynuować konsultacje z władzami”.

Przypadek Salwadoru jest inny niż wszystkie?

Rzecznicy MFW często wyrażali obawy związane z przyjęciem przez kraje waluty cyfrowej. W marcu grupa wydała podobne ostrzeżenie przed uznaniem przez Wyspy Marshalla swojej cyfrowej suwerennej waluty (SOV) jako prawnego środka płatniczego, ponieważ może ona stwarzać podobne ryzyko prawne i finansowe. W tym przypadku rzecznik Funduszu ocenił, że lokalna gospodarka wysp została nadwyrężona przez gospodarcze skutki pandemii i prawdopodobnie nie zostanie skorygowana za pomocą SOV.

W przypadku Salwadoru, czas między wprowadzeniem pomysłów a działaniem jest pozornie bardzo krótki. Prezydent Bukele po raz pierwszy ogłosił, że zaproponuje ustawę ustanawiającą Bitcoin (BTC) prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze w nagranym wcześniej przekazie wideo podczas konferencji Bitcoin 2021 r. Nie dalej jak wczoraj, ustawa została przyjęta przez parlament.

„Aktywa kryptowalutowe mogą stanowić znaczne ryzyko” – skomentował Rice. „Gdy mamy z nimi do czynienia, bardzo ważne jest zastosowanie skutecznych środków regulacyjnych”.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze