Lightning Network osiąga nowy rekord w zakresie liczby węzłów i kanałów

Liczba węzłów Lightning Network wzrosła w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 160%. Od stycznia 2021, liczba kanałów LN zanotowała wzrost o 170%.

Liczba węzłów wiodącego rozwiązania warstwy drugiej Bitcoina, Lightning Network (LN), wzrosła, po gwałtownym wzroście adopcji, do nowych, rekordowych poziomów.

Według danych on-chain Glassnode z 27 września, liczba węzłów Lightning Network wzrosła we wrześniu o 160%, osiągając rekordowy poziom 15 600. Pod koniec sierpnia działało zaledwie 6000 węzłów LN.

Zgodnie z treścią raportu, liczba kanałów (połączeń między różnymi węzłami) w sieci LN również osiągnęła szczyt 73 000, co oznacza średnio 4,6 kanałów na węzeł. Bitcoinvisuals podaje, że na jeden węzeł przypada obecnie średnio 9,3 kanałów.

„To około dwukrotnie więcej niż liczba kanałów, które były aktywne w okresie 2019-20, przy czym większość tego wzrostu nastąpiła od maja 2021 r.”

Według Glassnode, całkowita pojemność sieci Lightning Network odnotowała w tym roku „wybuchowy wzrost”. Metryka ta odnosi się do całkowitej kwoty BTC, którą można przekazać za pomocą LN.

Przepustowość sieci jest obecnie na najwyższym w historii poziomie 2904 BTC (123 mln USD po cenach bieżących). Kamień milowy oznacza wzrost przepustowości o 170% od stycznia, z około 22% (514 BTC) dodanych do sieci tylko we wrześniu.

Średnia pojemność kanału (liczba BTC wysyłanych na kanał) wynosi obecnie 0,04 BTC (około 1670 USD), co stanowi kolejny rekord wszech czasów w sieci. Jest to wzrost o 43% w porównaniu ze średnią wielkością kanału wynoszącą 0,028 BTC w całym 2019 i 2020 roku.

Warto przypomnieć, że Lightning Network znalazła się ostatnio w nagłówkach mediów w związku z integracją z Twitterem w zakresie umożliwiania przekazywania tipów.

Sieć Lightning Network została zaproponowana w 2015 roku przez Thaddeusa Dryję i Josepha Poona, jako sposób na przeniesienie transakcji Bitcoin off-chain w celu zwiększenia przepustowości i obniżenia kosztów korzystania z sieci.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze