Dlaczego Satoshi miałby nigdy nie wydać swoich 1,1 mln BTC?

Satoshi Nakamoto nigdy nie wyda swoich „1,1 miliona bitcoinów”, ponieważ jest altruistą – powiedział Sergio Demian Lerner, badacz patternu Patoshi.

Patoshi pattern wykorzystuje luki prywatności wczesnego protokołu v.01, w celu zidentyfikowania bloków, które mógł wydobyć sam Satoshi Nakamoto. Lerner powiedział, że twórca Bitcoin raczej nie użyje swoich monet, które nie ruszyły się od 2009 roku.

Podczas ostatniej sesji Ask-Me-Anything (AMA) na Redditcie, Lerner związał swoje założenie z faktem, że 1,1 miliona BTC przypisanych Satoshi nie zostało ruszone od ponad dekady:

„Załóżmy, że Patoshi to Satoshi. Na podstawie historii tych monet sądzę, że Satoshi nigdy ich nie użyje. Myślę też, że nie może być bardziej sprawiedliwego i bardziej altruistycznego sposobu na stworzenie Bitcoina”.

Społeczność przywołała w maju badanie Lernera, aby wejść na trop 50 BTC wydobytych we wczesnych dniach istnienia Bitcoina. Nagle jednak monety zostały one przesunięte. Lerner odrzucił spekulacje, że Satoshi rusza swoje monety argumentując, że blok odpowiedzialny za te 50 BTC wypadł poza bloki wydobywane przy użyciu patternu Patoshi.

Lerner stwierdził, że dostrzega więcej wskazówek we patternie Patoshi. Dodał natomiast, że nie będzie kontynuował badań:

„Nie chcę już zagłębiać się w tę sprawę. Wydaje mi się, że wystarczająco wykazałem transparentność BItcoina. Grzebanie w tym dalej może stanowić już wejście w prywatną sferę Satoshiego”.

Czym jest pattern Patoshi?

Wzorzec (pattern) Patoshi opiera się na założeniu, że Nakamoto sam wydobywał BTC we wczesnych dniach Bitcoin, aby zweryfikować swoje koncepcje. Dziewięćdziesiąt dziewięć bloków wstępnie przypisanych Satoshiemu pozostaje niewydanych, co odróżnia je od bloków wydobywanych według tego samego wzoru w tym samym okresie.

Lerner argumentuje dalej, że wzór bloków wchodzących w skład patternu Patoshi często urywał się nagle i wznawiał w momencie przerwania. Nieprawdopodobieństwo jakiegokolwiek koordynowania tych przerw wiąże bloki z jednym górnikiem. Brak ruchu monet można natomiast, zdaniem Lernera, przypisać altruizmowi Satoshiego Nakamoto.

Badacz pozostaje jednak konserwatywny w odniesieniu do tożsamości „pierwszego górnika” w sieci Bitcoin. Twierdzi, że jego badania wskazują jedynie na „Patoshiego”, który może, ale nie musi być Satoshim.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.