Czy niedzielny spadek ceny BTC to wina Chińczyków?

Spekuluje się, że sprawa z odłączeniem prądu w Chinach ma związek z wczorajszą sytuacją na rynku bitcoina. Czy niedzielny spadek ceny BTC do 50 000 USD to „wina Chińczyków”?

Willy Woo zasugerował, że niedawna przerwa w dostawie prądu w chińskim centrum wydobywczym Xinjiang przyczyniła się do wczorajszego spadku ceny BTC do poziomu 50 000 USD.

Analityk zauważył, że raporty donoszące o awarii zostały opublikowane pod koniec zeszłego tygodnia, a przerwy w dostawie prądu miały miejsce w związku z umożliwieniem przeprowadzenia inspekcji bezpieczeństwa w reakcji na skutki niedawnej powodzi w lokalnej kopalni węgla, w rezultacie czego 21 górników zostało tymczasowo uwięzionych pod ziemią w związku z awarią zasilania i łączności.

Czy niedzielny spadek ceny BTC to wina Chińczyków?

Według Cambridge Bitcoin Energy Consumption Index (BECI), Xinjiang reprezentuje prawie jedną czwartą globalnego hash rate.

Jak zauważa analityk, wczoraj odnotowano największy dzienny spadek całkowitego hash rate sieci Bitcoin licząc od listopada 2017 r. Wartość wskaźnika spadła ze 172 milionów TH/s, do około 154 milionów TH/s, według Ycharts.

Popularny analityk rynku kryptowalut, Willy Woo, przypisuje gwałtowny krach kryptowaluty 18 kwietnia nagłemu spadkowi hash rate wynikającego z przerwy w dostawie prądu w chińskim regionie Xinjiang.

hash rate bitcoin chiny bitcoin
hash rate sieci Bitcoin; źródło: ycharts

Jako argument na poparcie swojej tezy, Woo wskazuje na 9 000 BTC, które zostały przesłane na Binance 16 kwietnia, spekulując, że fundusze zostały prawdopodobnie wysłane przez „wieloryba z bliższą wiedzą na temat wydarzeń w Chinach”.

W połączeniu z intensywną sprzedażą na kwartalnych rynkach kontraktów terminowych, spadkowy trend doprowadził do likwidacji pozycji traderskich o wartości 4,9 miliardów dolarów i kolejnych 4,4 miliardów dolarów w ramach wezwań do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego na rynkach altcoinów.

Czy na pewno zawinili Chińczycy? Cochran: „To kompletny nonsens”

Nie wszyscy jednak zgadzają się z analizą Woo. Adamem Cochran stwierdził, jakoby „pomysł, że awaria zasilania zeszłej nocy w regionie górniczym w Chinach doprowadziła do spadku BTC” to „kompletny nonsens”.

Woo zauważył, że wieloryby hodlujące w dłuzszych terminach, które rzadko sprzedają, kupują intensywnie w okolicach dołka. Dodał, że niższy przedział 50 000 USD tworzy „największy klaster price discovery, od kiedy BTC spadło poniżej 10 000 USD”.

„Walidacja BTC jako aktywa o wartości biliona dolarów jest niezwykle silna”, skomentował dodatkowo Woo. Dodał, że w czasie, gdy kapitalizacja Bitcoina przekroczyła 1 bilion dolarów, transferom wewnątrz sieci poddane zostało 13,5% całkowitej podaży w obiegu.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze