Bitcoiny warte 2 miliardy dolarów przetransferowano za grosze | Zgadnij, ile wyniosła opłata transakcyjna

W dniu wczorajszym na blockchainie Bitcoina przetransferowano BTC warte 2 miliardy dolarów za śmiesznie niską opłatą…

„Za grosze”, czyli za ile?

Dane z Blockchain.com pokazują, że w poniedziałek wieczorem została przetworzona ogromna transakcja bitcoin (BTC) o wartości 2 miliardów dolarów. Pomimo wysokiej wartości finansowej, nieznany posiadacz portfela zapłacił za transfer jedynie 0,00001713 BTC (0,78 USD).

Chociaż nie wiadomo, jaki był cel tego transferu, ani kto go dokonał, pokazuje to wyraźnie ogromny potencjał transakcji finansowych z wykorzystaniem technologii kryptowalut i blockchain.

Nie jest to jednak pierwszy przypadek transakcji tej wielkości z bardzo niskimi opłatami. W sierpniu 2020 r. zarejestrowano transakcję o wartości 1 miliarda dolarów z nominalną opłatą wynoszącą zaledwie 4 USD.

Ile taki transfer kosztowałby w tradycyjnym systemie bankowym?

Przetwarzanie międzynarodowego przelewu fiducjarnego często trwa od jednego do czterech dni roboczych i obejmuje wysoką opłatę transakcyjną w wysokości 1%–3%. W przypadku transakcji wartej 2 miliardy dolarów kosztowałoby to zatem od 20 do 60 milionów dolarów.

Oprócz tego banki i rządy – w przeciwieństwie do Bitcoina – mają scentralizowany wpływ na działalność infrastruktur finansowych, co może zagrażać autonomii i regułom, którymi powinien rządzić się wolny rynek.

Opłaty transakcyjne BTC tu i teraz

Według danych BitInfoChart, średnia cena opłaty transakcyjnej na blockchainie Bitcoina wynosi 0,000058 BTC (2,67 USD). W ciągu ostatnich dwóch miesięcy opłaty w sieci króla kryptowalut utrzymywały się na względnie stałym poziomie w przeciwieństwie do października ubiegłego roku, kiedy to zaczęły rosnąć, osiągając swój szczyt wraz z rekordem ceny BTC ustanowionym w kwietniu br.

opłaty transakcyjne bitcoin
źródło: link

Dla porównania, średnia opłata transakcyjna za drugie co do wielkości krypto według kapitalizacji rynkowej, Ether (ETH), pozostaje wielokrotnie (770%) wyższa i wynosi 0,0061 ETH (20,44 USD).

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze